Zakup laptopa nie tak prosty, jakby się mogło wydawać

Duże, niemobilne i nieporęczne jednostki stacjonarne zostają wypierane przez laptopy. Cenimy je za niewielkie rozmiary, stosunkowo niską wagę oraz możliwość przenoszenia z miejsca na miejsce. Jaki laptop wybrać? To zależy od tego, do czego będziemy go używać najczęściej.

To, jaki laptop do firmy wybrać, zależy w dużej mierze od zakresu obowiązków na określonym stanowisku. Innej konfiguracji sprzętowej potrzebuje księgowa, a innej grafik. Do standardowych prac biurowych nie potrzebna jest jednostka o bardzo dużej wydajności. Postawić warto na sprawdzonych producentów, którzy oferują wysoką jakość sprzętu, jego bezawaryjność i funkcjonalność. Laptop do pracy biurowej nie musi mieć więc bardzo wydajnej karty graficznej lub procesora. Dużo ważniejsza jest pamięć RAM. 4 GB można uznać za rozsądne minimum. Warto kupić laptop, który będzie miał nieco większą pamięć operacyjną, np. 8 GB, lub możliwość rozszerzenia o dodatkowe kości.

Oprócz pamięci ważny jest również dysk twardy. Zdecydowanie bardziej optymalnym wyborem będzie dysk SSD, który jest szybszy od standardowego dysku talerzowego i jednocześnie mniej podatny na uszkodzenia.

Laptop firmowy używany jest przez kilka godzin dziennie, często także poza biurem. warto więc zwrócić uwagę także na ergonomię pracy i funkcjonalność. Nie bez znaczenia jest wielkość ekranu, niezawodność touchpada, wygoda pisania na klawiaturze, a także ilość i rozmieszczenie portów pozwalających na podłączenie kabla sieciowego lub dodatkowych sprzętów.

Kupując laptop do firmy warto zdać się na specjalistów świadczących profesjonalne doradztwo technologiczne, a takie zapewnia sklep gigam.pl.

Komputer dla grafika

Doradztwo komputerowe przyda się również kiedy chcemy kupić komputer dla grafika. Jednostka dla grafika powinna być bardzo wydajna. Postawić należy na wysokiej jakości procesor, minimum czterordzeniowy, a najlepiej ośmiordzeniowy. Od wysokiej mocy obliczeniowej procesora zależy jak szybko będzie można wykonać konwersję plików lub zadania dotyczące edycji grafiki.

Bardzo ważna jest oczywiście karta graficzna. Wybrać warto tę, która pozwoli na podłączenie dwóch monitorów i bez problemu obsłuży programy graficzne do modelowania 3D lub cieniowania tekstur. W wyborze tego podzespołu warto zdać się na pomoc sprzedawcy, który posiada duża wiedzę o wydajności i możliwościach poszczególnych kart graficznych.

Komputer dla grafika powinien być wyposażony także w dużą ilość pamięci RAM oraz wydajny i szybki dysk. Optymalnym rozwiązaniem jest zakup dwóch dysków – HDD o dużej pojemności oraz szybki SSD do instalacji i obsługi systemu operacyjnego.

Laptop do domu

W przypadku jednostek do użytku domowego dużą rolę gra cena. Rozpiętość cenowa jest ogromna, od kilkuset złotych, do nawet kilkunastu tysięcy. Laptop domowy służy głównie do oglądania filmów, przeglądania internetu i grania w gry komputerowe. Znaczenie zyskuje więc jakość matrycy – im lepsza, tym lepszy obraz można uzyskać. Ważna jest także przekątna ekranu. Laptop rzadko przenoszony może być większy, np. 17-calowy. Laptop mobilny powinien być raczej mniejszy, np. 14-calowy.

Laptop do domu staje się często jednostką gamingową. Miłośnicy nowych gier potrzebują nowoczesnego sprzętu. Największą uwagę trzeba zwrócić na bardzo wydajną kartę graficzną oraz mocny procesor – najnowsze gry są bardzo wymagające. Laptop do gier powinien mieć także dużą ilość pamięci RAM, szybki i pojemny dysk, stosunkowo dużą przekątną matrycy oraz dodatkowe porty umożliwiające podłączenie, np. głośników, myszki, monitora, itp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here