Słuchawki to urządzenie tak często używane, że nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Na rynku występuje co najmniej kilka rodzajów słuchawek, wybór nie jest więc łatwy. Przedstawiamy Wam dzisiaj kilka rodzajów słuchawek i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając słuchawki idealne dla siebie.
Słuchawki nagłowne- jakie mają zalety?
Słuchawki nagłowne doskonale sprawdzają się w różnych zastosowaniach. Nadają się do słuchania muzyki z telefonu, ale także do prowadzenia komputerowych rozgrywek z dźwiękiem najwyższej jakości. Regulacja głośności pozwala na pełen komfort użytkowania, a szerokie pasmo przenoszenia gwarantuje najwyższą jakość dźwięku. Aktywna redukcja szumów pozwala także na prowadzenie rozmowy bez żadnych zakłóceń i przerwań, co docenimy zarówno rozmawiając przez komunikatory czy prowadząc rozgrywkę sieciową. Słuchawki nagłowne mogą być używane również do oglądania filmów, a przestrzenny dźwięk sprawi, że poczujesz się, jak w samym centrum akcji.
Słuchawki nagłowne są lekkie, mobilne i uniwersalne. Większość słuchawek cechuje się impedancją na poziomie 32 Ohm, co gwarantuje wyraźny, czysty dźwięk bez zniekształceń harmonicznych i zakłóceń.
Słuchawki nauszne przewodowe i bezprzewodowe- które sprawdzą się lepiej?
Budowa słuchawek nausznych może się różnić ze względu na poszczególne modele. Przede wszystkim, mogą być to słuchawki przewodowe bądź bezprzewodowe. Łączność bezprzewodowa pozwala na zniwelowanie wszelkich kabli i przewodów, co wpływa na wyjątkową wygodę użytkowania. Takie słuchawki bezprzewodowe doskonale nadają się do użytkowania przez osoby aktywne, którym kabel będzie po prostu przeszkadzał. Szerokie pasmo przenoszenia sprawia, że dźwięk zachwyca jakością i przestrzennością.
Słuchawki douszne
Słuchawki douszne mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jedni je uwielbiają, inni nienawidzą. Z pewnością jednak nie można im zarzucić złej jakości dźwięku. Słuchawki douszne są niezwykle lekkie, mobilne, zmieszczą się do każdej torebki czy kieszeni, możesz więc zabrać je ze sobą wszędzie. Doskonale komponują się ze smartfonem czy tabletem, raczej rzadko używamy ich do komputera. Posiadają szereg podstawowych funkcji, jak np. regulacja głośności. Są wygodne i komfortowe, spełniają nawet wygórowane oczekiwania.
Słuchawki z wbudowanym mikrofonem
Słuchawki z wbudowanym mikrofonem to już dzisiaj właściwie standard. Mikrofon jest nam potrzebny przede wszystkim do prowadzenia rozmów, zarówno przez telefon, jak i przez komunikatory internetowe. Mikrofon pozwala także na bezdotykową obsługę urządzenia mobilnego. Jeżeli masz zamiar używać słuchawek jako zestawu głośnomówiącego, być może lepszym rozwiązaniem będzie słuchawka nauszna do telefonu. Większość z nich działa poprzez łączność Bluetooth, więc użytkowanie jest naprawdę wygodne i bezproblemowe.
Słuchawki mogą być zamknięte, otwarte bądź półotwarte. Ze względu na swoją budowę, nieco inne będzie odbieranie emitowanego przez nie dźwięku.
Nagłowne i nauszne słuchawki idealne na prezent
Słuchawki nauszne czy nagłowne mogą być doskonałym pomysłem na prezent. Osobie aktywnej, która lubi spędzać czas w ruchu, zdecydowanie najlepiej sprawdzą się słuchawki bezprzewodowe, które nie będą w żaden sposób krępować ruchów. Jeżeli szukasz prezentu dla prawdziwego melomana, który docenia doskonały dźwięk i wspaniałą muzykę, wybierz zamknięte słuchawki nauszne, które pozwolą oddać się pełnej przyjemności z muzycznych doznań. Doskonałe propozycje słuchawek znajdziesz tutaj: https://www.neonet.pl/telewizory-i-rtv/sluchawki.html.
O czym pamiętać, wybierając słuchawki?
Wybierając słuchawki, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim, w pierwszej kolejności zastanów się, w jaki sposób słuchawki będą wykorzystywane. Jeżeli mają one działać razem ze smartfonem lub tabletem, zdecydowanie najlepszym wyborem będą słuchawki o impedancji w przedziale 16-32 Ohm. Jeżeli źródłem dźwięku będzie urządzenie stacjonarne, lepiej będzie postawić na impedancję wyższą, minimum 50 Ohm. Wyższa impedancja oznacza, że słuchawki są odrobinę cichsze, ale dźwięk nie zostaje zniekształcony harmonicznie.
Bardzo ważny przy wyborze słuchawek jest poziom SPL, czyli maksymalne ciśnienie akustyczne, mierzone w dB. Poziom SPL przekraczający 105-110 dB oznacza, że słuchawki są odporne na zniekształcenia nawet przy wysokich poziomach głośności.
Istotnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze słuchawek jest pasmo przenoszenia. Im wyższe wartości pasma przenoszenia, tym paleta dźwięków jest większa, przy czym warto podkreślić, że choć słuch ludzki umożliwia słyszenie dźwięków w zakresie 20-20 000 Hz, niewiele osób jest w stanie usłyszeć dźwięki powyżej 15 000 Hz. Z wiekiem ta zdolność znacząco maleje.
Istotną kwestią przy zakupie słuchawek przewodowych jest długość przewodu. Jeśli przewód będzie zbyt krótki, używanie słuchawek może okazać się po prostu niewygodne i niekomfortowe. Lepiej jest więc wybierać słuchawki o nieco dłuższym przewodzie, który nie krępuje ruchów i gwarantuje wygodę.