Gięcie stali nierdzewnej – o jakich ograniczeniach trzeba pamiętać?

0
354

Stal nierdzewna ma wiele atutów, dlatego jest powszechnie stosowana w licznych branżach przemysłu. Jednak wysoka zawartość chromu sprawia, że materiał ten niezbyt dobrze poddaje się obróbce plastycznej, co nakłada pewne ograniczenia między innymi przy gięciu.

Gięcie stali nierdzewnej tylko na niektórych obrabiarkach

Trwałe odkształcenie stali nierdzewnej wymaga zadziałania na nią dużą siłą, dlatego gięcie stali nierdzewnej może być niemożliwe na niektórych słabszych giętarkach. Oczywiście wszystko będzie zależało od tego, jak gruba i sztywna jest blacha do obróbki, natomiast zdarza się, że małe firmy mające nieco starszy park maszynowy, nie są w stanie zrealizować niektórych zamówień. W przypadku nowoczesnych giętarek zwykle nie jest to problemem, natomiast trzeba pamiętać o tym, że sam proces gięcia w pewnych szczegółach różni się przebiegiem od gięcia innych gatunków stali, więc istotne jest prawidłowe zaprogramowanie obrabiarek.

Zmienione promienie gięcia

Dla każdego materiału wyznaczone są dopuszczalne promienie gięcia, których przekroczenie może powodować odkształcenia i pęknięcia materiału. Samo ich wyznaczenie nie jest oczywiście żadnym zaskoczeniem, natomiast dla niektórych gatunków stali nierdzewnej będą to bardzo ostre normy, które mogą wymuszać albo zmianę procesu technologicznego, albo modyfikację projektu. Co ważne – wyznaczone promienie gięcia to ograniczenie, którego w zasadzie nie da się obejść. Jeśli zaprojektowany kształt przekracza wartości wyznaczone dla danego materiału, to po prostu taki projekt będzie niewykonalny bez względu na doświadczenie operatorów, klasę obrabiarek i cokolwiek innego.

Ograniczenia technologiczne

Poniekąd w związku z oboma wskazanymi wyżej zastrzeżeniami pozostaje jeszcze jedno – pewne dodatkowe ograniczenia technologiczne. Ograniczone promienie gięcia oznaczają, że stal nierdzewna nie poddaje się łatwo gięciu na prasach krawędziowych, bo może dochodzić do przekroczenia granicznych naprężeń w materiale i pęknięć lub odkształceń. Możliwe do uzyskania kształty będą mniej skomplikowane przy pozostałych gatunkach stali. Niektóre, choć byłyby możliwe do uzyskania, wymagają zastosowania tak skomplikowanych procedur, że korzystniejszym ekonomicznie rozwiązaniem jest modyfikacja projektu. Oczywiście u najlepszych wykonawców można często uzyskać wsparcie, które pomoże ominąć część tych problemów, ale jeśli ograniczenia wynikają z typu materiału, to może to być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

Warto jeszcze słowem wspomnieć o tym, że podczas gięcia niektórych gatunków stali nierdzewnej, mogą się pojawiać odbarwienia lub odkształcenia, co będzie problematyczne w produkcji elementów, które mają wyglądać maksymalnie estetycznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here