Open rate - wskaźnik w email marketingu

Czy wiesz, czym jest open rate? Jak obliczać ten wskaźnik? Kiedy wyniki są dobre, a kiedy słabe? Jak poprawiać swój open rate? Na te (i inne!) pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej.

Open rate – czym jest?

Open rate (zwany także OR, współczynnikiem otwarć lub wskaźnikiem otwarć) to bardzo istotna informacja dla osób zajmujących się email marketingiem. Wskaźnik ten wyraża procentowy udział unikalnych otwartych wiadomości w stosunku do wszystkich wysłanych (lub dostarczonych) maili.

Niektóre systemy można ustawiać w taki sposób, że zliczają nie tylko unikatowe otwarcia, ale wszystkie – wówczas wyniki są o wiele wyższe, ale też dużo mniej miarodajne, ponieważ nie określamy do ilu osób dotarła informacja.

Najlepiej w czasie analizy jest warto obserwować zarówno wynik OR dla unikalnych, jak i dla wszystkich otwarć wiadomości. Wtedy otrzymujemy pełny obraz sytuacji, wiemy ilu z odbiorców otwarło maila, ale też ilu do niego powróciło już po pierwszym otwarciu.

Jak wyliczyć open rate?

Systemy do wysyłki mailingów samoczynnie wyliczają wskaźnik OR. Niemniej jednak możesz to również sam zrobić po przeprowadzeniu kampanii email marketingowej.

OPEN RATE = LICZBA OTWARTYCH MAILI / LICZBA WYSŁANYCH MAILI * 100%

Przykładowo: jeżeli Twoja wysyłka objęła 1000 maili, a otwartych zostało 176, to wskaźnik OR dla tej kampanii wynosi 17,6%.

Jak poprawiać swoje wyniki OR?

Trudno jest mówić o jednym doskonałym wyniku OR – jest on zależny od wielu czynników, w tym od branży, w której działasz. Najlepiej więc poprawiać wyniki w odniesieniu do osiąganych na bieżąco efektów. Przede wszystkim, aby móc poprawiać swoje wyniki, trzeba analizować każdą wysyłkę. Dokładna obserwacja reakcji odbiorców, to klucz do mailingu idealnego!

Po każdej wysłanej kampanii mailingowej sprawdź jej skuteczność, skupiając się w głównej mierze na omawianym wskaźniku OR oraz CTR (Click Through Rate – wskaźnik kliknięć w mailing), sprawdzając ile adresów odbiło oraz ilu adresatów wypisało się z listy mailingowej.

Nie bój się eksperymentować z dniem wysyłki wiadomości, z jej wyglądem graficznym, układem treści czy tytułem. Obserwując wyżej wymienione dane zauważysz, która forma najbardziej przemawia do Twoich odbiorców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here