Nowinki technologiczne – czego można się spodziewać w następnych latach?

0
1876

Nowinki technologiczne to tematyka, którą interesuje się bardzo wiele osób. Coraz bardziej dynamiczny rozwój i powstawanie różnych nowych technologii z pewnością temu sprzyja. Która technologia może najbardziej zrewolucjonizować codzienne życie przez następnych kilka lat?

Nowinki technologiczne, które już zmieniają rzeczywistość

Wraz z popularyzacją samochodów hybrydowych i elektrycznych równolegle zauważalny jest wzrost intensyfikacji prac nad autami autonomicznymi, czyli takimi, które są w stanie jeździć właściwie bez udziału kierowcy. Współcześnie nowinki technologiczne z tej dziedziny nie płyną już tylko od słynnej, amerykańskiej firmy Tesla. Nad samochodami autonomicznymi pracuje wiele znanych koncernów. Niedawno zresztą niemieckie BMW podzieliło się pracami związanymi z tworzeniem samosterującego motocykla, który potencjalnie ma być wykorzystywany przez służby w celu kontrolowania ruchu na drogach.

Do innych trendów technologicznych zaliczyć należy rzeczywistość wirtualną. Szacuje się, że do końca trzeciej dekady XXI wieku wszystkie produkowane telewizory będą posiadały funkcję nie tylko oglądania obrazu w 3D, ale także kompatybilności z Virtual Reality (VR). Obraz 3D będzie mógł być widoczny bez używania jakichkolwiek dodatkowych okularów.

Potężne zmiany przynieść może dalszy rozwój drukarek 3D. To bardzo istotne rozwiązania, które mogą przyczynić się do rewolucji w przemyśle. W jej ramach nieuchronnie nadchodzi perspektywa masowej robotyzacji, a co za tym idzie – silne przekształcenia na rynku pracy. Na absolwentów studiów technicznych, inżynieryjnych i informatycznych z pewnością nie zabraknie pracy nawet za trzydzieści lat.

Inteligentny Dom – nowoczesna technologia w życiu codziennym

Aby dostrzec rozwój technologii, nie trzeba jednak śledzić przemysłu i gospodarki w ujęciu makroekonomicznym. Zmiany już teraz dostrzegalne są gołym okiem wraz z silną popularyzacją technologii i urządzeń, wchodzących w skład tzw. Inteligentnego Domu. To idea, która polega na jak największym zautomatyzowaniu wszystkich wykonywanych w domu czynności.

Inteligentne oprogramowanie już teraz umożliwia sterowanie w domu roletami, automatyczne włączanie i wyłączanie preferowanego oświetlenia, zarządzanie energią elektrycznym i ogrzewaniem, a nawet dbaniem o wystarczający stopień wilgotności przydomowego ogródka. Przez następne lata prawdopodobnie grono powyższych udogodnień zostanie znacznie poszerzone. Niektóre firmy, takie, jak np. polskie przedsiębiorstwo Fibaro, pracują nad oprogramowaniem, które będzie uczyło się zwyczajów domowników i zarządzało każdym sprzętem elektronicznym podług ich zapotrzebowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here