Lokaty bankowe – czy to dobry sposób, by oszczędzać?

W ostatnich latach oprocentowanie lokat bankowych nie zachęca do oszczędzania. Nie oznacza to jednak, że trzeba z nich rezygnować. Wybór odpowiedniego produktu finansowego pozwoli na osiągnięcie sporych zysków. Sprawdź, ile możesz zarobić.

Mimo niskich stóp zwrotu, lokaty nie tracą na popularności wśród Polaków. Jak wynika z raportu „InfoKREDYT: Oszczędzanie i kredytowanie Polaków” przygotowanego przez Związek Banków Polskich, 40% osób deklaruje gromadzenie środków na lokatach długoterminowych, zaś 88% wybiera lokaty krótkoterminowe (dane na październik 2018). Wszystko wskazuje na to, że lokaty bankowe mogą być opłacalne.

Na lokatach bankowych można zarobić

Chociaż oprocentowanie lokat nie należy do najwyższych, można sporo zyskać. Co prawda wysokość możliwych do wypracowania odsetek będzie niższa niż np. prognozowana stopa zwrotu z inwestycji w nieruchomość czy inwestowania na giełdzie. Jednak to właśnie pomnażanie środków na lokacie wiąże się z większym bezpieczeństwem i daje pewny zysk.

Średnie oprocentowanie lokat bankowych najczęściej nie przekracza 1,5%. Takie produkty faktycznie nie dają wysokich zysków, dlatego warto poszukiwać korzystniejszych ofert. Banki kuszą atrakcyjnym oprocentowaniem – nawet na poziomie 3,3%.

Przykład 1. Załóżmy, że na 4-miesięcznej lokacie oprocentowanej na 3,3% deponujesz 80 000 zł. Na koniec trwania umowy uda Ci się wypracować odsetki w wysokości ok. 700 zł netto.

Przykład 2. Załóżmy, że zakładasz lokatę 2-miesięczną oprocentowaną na poziomie 3% w skali roku. Deponując kwotę w wysokości 12 000 zł, zysk wyniesie ok. 48 zł netto.

Przykład 3. Deponując kwotę w wysokość 200 000 zł na okres 4 miesięcy na lokacie oprocentowanej na poziomie 3,3%, zyskujesz ponad 1750 zł netto.

Lokaty bankowe – to się opłaca

Jeśli nawet inne instrumenty inwestycyjne kuszą wyższymi stopami zwrotu, lokaty bankowe to nadal korzystne rozwiązanie. Ich opłacalność trzeba bowiem rozpatrywać nie tylko pod kątem możliwych do wypracowania zysków. Na uwagę zasługuje również bezpieczeństwo kapitału.

Deponując środki na lokacie – niezależnie od wysokości oprocentowania, możesz liczyć na zwrot pieniędzy w całości. Niczym nie ryzykujesz, ponieważ kapitał jest niezależny od sytuacji na rynku finansowym. Jest też chroniony w razie ogłoszenia przez bank upadłości. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, wówczas pieniądze wypłacane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).

Jeżeli zastanawiasz się nad formą ulokowania środków, wybierz lokaty bankowe. To bezpieczne instrumenty finansowe, które pozwalają pomnażać oszczędności bez żadnego ryzyka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here