Jakie jest oprocentowanie na koncie ROR

Niemal każdy w Polsce ma już swój rachunek ROR, ale klienci nieustannie poszukują nowych opcji w bankach. W czasach szalejącej inflacji szczególnie ważna jest możliwość powiększania swoich oszczędności. Niekiedy da się to zrobić za pomocą konta osobistego. Jak wygląda oprocentowanie ROR i jak jeszcze da się zarabiać?

Konto ROR – co to jest?

ROR to skrót od nazwy rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Takie konto w banku mogą otworzyć wszyscy klienci indywidualni ze zdolnością do czynności prawnych. W przypadku nieletnich również da się założyć konto, ale potrzebna jest zgoda rodzica lub opiekuna. Funkcje takiego ROR-u mogą być nieco ograniczone.

Jest to zatem rachunek osobisty w banku, na którym gromadzi się pieniądze. Daje on spore możliwości dysponowania finansami, w tym m.in. płacenie kartą debetową w sklepach czy wykonywanie przelewów do innych osób. Gotówkę da się pozyskać z bankomatu oraz z kasy w placówce finansowej. Żeby mieć własny ROR, trzeba podpisać umowę z bankiem osobiście lub online.

Jak wybrać najlepsze konto ROR dla siebie?

Aby wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, warto przyjrzeć się rankingowi ofert bankowych. Jeden z nich znajduje się na stronie internetowej https://www.wktorymbanku.pl/ranking-kont-osobistych/. Zestawienie przedstawia użytkownikowi propozycje od takich placówek jak m.in. Santander, ING, Alior Bank czy PKO BP.

Wszystkie oferty szereguje w kolejności od najkorzystniejszej dla nowego klienta. Przy każdej opcji znajdują się informacje o opłatach, jakich musi dokonać osoba otwierająca ROR. Należą do nich koszty za prowadzenie rachunku, korzystanie z karty czy wypłaty z bankomatów. W przypadku najlepszych propozycji kwoty te wynoszą 0 złotych lub są bardzo niskie.

Placówki finansowe bardzo często mają oferty elastyczne. Oznacza to, że wymagają opłat np. za prowadzenie konta, ale po spełnieniu pewnych nietrudnych wymogów zwalniają z obowiązku ich uiszczania. Ponadto ze względu na sporą konkurencję na rynku często wymyślają dodatkowe benefity, które mają jeszcze bardziej zachęcić klientów do wyboru właśnie ich opcji.

Do ciekawych bonusów należą premie, które można uzyskać za spełnienie określonych warunków. Mogą to być np. otrzymywanie określonych wpływów przez kilka pierwszych miesięcy lub korzystanie z aplikacji mobilnej banku. Ponadto w niektórych propozycjach do benefitów należy lokata na start z atrakcyjnym oprocentowaniem.

Oprocentowanie na koncie ROR

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy a lokata to zupełnie dwie inne rzeczy, ale czasami można spotkać się z opcją oprocentowania w pierwszej z nich. To rozwiązanie dla osób, które nie chcą otwierać kolejnego konta w celu budowania oszczędności, a zależy im jednak na jakichkolwiek wzrostach swoich środków.

Oprocentowane ROR-y mają niekiedy sporo ograniczeń. Zwykle oferta jest ograniczona czasowo i można korzystać z niej jedynie przez rok. Nie da się zyskiwać także na sporych kwotach. Najczęściej oprocentowanie dotyczy tylko jednego wpływu w miesiącu, który na dodatek nie przekracza określonej wysokości. Zwykle jest to kilka tysięcy złotych.

Oprocentowanie ROR wynosi kilka procent w zależności od wybranego banku. Trzeba mieć na uwadze, że nie każda placówka w ogóle oferuje taką opcję. Warto poszukać informacji na ten temat w rankingu kont lub poprzez bezpośredni kontakt z bankiem. Sposobem na zysk na koncie osobistym jest wykupienie obligacji.

Obligacje to papiery wartościowe, które kupuje się od Skarbu Państwa. Można to zrobić m.in. za pomocą aplikacji mobilnych banków czy bezpośrednio w placówkach. Istnieją warianty o różnych wysokościach oprocentowania oraz okresach. Niektóre pracują przez kilka miesięcy, a inne przez kilka lat. Skarb Państwa jest zobowiązany zwrócić zainwestowane przez klienta fundusze, a zyski zależą od sytuacji na giełdzie.

Taka forma zarabiania sprawdzi się u osób, które nie spełniają warunków do oprocentowania rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Może to wynikać np. ze zbyt wysokich wpływów miesięcznych. Obligacje to pewność odzyskania pieniędzy nawet w nieciekawej sytuacji giełdowej. Pieniądze da się za darmo wypłacić po zakończonym okresie lub wcześniej, ale za opłatą.

ROR – wady i zalety

Konto osobiste w banku to nie tylko sposób na gromadzenie oszczędności, ale przede wszystkim zapewnienie im bezpieczeństwa. Dzięki przechowywaniu środków na rachunku zabezpiecza je przed potencjalną kradzieżą, która mogłaby się przydarzyć np. podczas przechowywania ich w domu.

Dzięki nowoczesnym możliwościom da się zarządzać swoimi środkami nawet za pomocą telefonu czy smartwatcha. Płacenie zegarkiem, robienie przelewów smartfonem czy szybkie kupowanie innych walut w trakcie wakacji dziś na nikim nie robi już wrażenia, a znacznie usprawnia codzienne funkcjonowanie. Opcja wykonywania transakcji online pozwala na oszczędności związane z wysyłką zakupów online. Zwykle płacenie przy odbiorze to najdroższa metoda dostawy.

Na konto otrzymuje się wypłaty oraz wszelkie inne świadczenia np. zasiłki lub emerytury. Można nimi dysponować za pomocą karty debetowej oraz wypłacać w razie potrzeby z bankomatów zarówno w Polsce, jak i na świecie. Dzięki bankowości internetowej da się lepiej kontrolować swoje wydatki i ustawiać sobie cele oszczędnościowe.

Wadą ROR-ów mogą być opłaty, jakie trzeba ponosić, aby móc z nich korzystać. Dzięki rankingom ofert bankowych da się jednak znaleźć takie warianty, które pozwalają obejść koszty związane m.in. z dysponowaniem kartą czy wykonywaniem przelewów do innych osób. Warto mieć na uwadze jeszcze oferowane premie.

Najskuteczniejszym sposobem na odkładanie pieniędzy jest założenie osobnego konta oszczędnościowego. Banki proponują sporo możliwości dopasowanych do indywidualnych potrzeb klientów. Na rachunku osobistym warto mieć środki do codziennych wydatków, a na drugim czerpać korzyści z rosnących odsetek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here