Karta graficzna dla zapalonego gracza - jaka powinna być?

Jesteśmy zapalonymi graczami i chcemy “podrasować” nasz sprzęt, by grać w jeszcze lepsze i premierowe tytuły. Mając takie plany, musimy przede wszystkim wymienić kartę graficzną na lepszy model. Żeby to zrobić, powinniśmy wiedzieć, jakie parametry karty są ważne i na jakie szczególnie zwrócić uwagę, aby zakup był rzeczywiście udany.

Zanim kupimy kartę

Rynek akcesoriów komputerowych jest przebogaty, nie inaczej jest w obszarze graficznego sprzętu. Żeby więc dopasować odpowiedni model do własnych potrzeb, musimy jeszcze przed kupnem ocenić własne możliwości. Ważne, by odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki mamy dostępny budżet. Pamiętajmy bowiem, że ceny kart graficznych nie są niskie, a od budżetu zależy, jakim rodzajom będzie można przyjrzeć się bliżej.

Musimy też sobie odpowiedzieć na pytanie, czy mamy jakieś konkretne oczekiwania i pod tym kątem szukać rozwiązania. Sprawdźmy też, czy interesujący nas model będzie kompatybilny z określonymi podzespołami. To szczególnie ważne, jak kupujemy kartę graficzną do istniejącego komputera. Jeśli planujemy wymienić kartę graficzną, powinniśmy zadbać, aby nie odstawała ona za bardzo pod względem wydajności procesora, bo co z tego, że zainwestujemy w porządny model, jak jej potencjał nie zostanie w pełni wykorzystany.

Zanim kupimy kartę

Czy da się tanio?

Jak wspomnieliśmy, karty graficzne są dostępne w różnych cenach – od paru “stów” do kilku tysięcy, a tylko od nas zależy, na jaki sprzęt możemy sobie pozwolić. Dlatego też na pytanie: czy można kupić tanio, ciężko odpowiedzieć, bo to, co dla jednego będzie mało kosztować, dla drugiego wręcz przeciwnie. Są jednak pewne zasady, które pozwalają zmniejszyć ten wydatek. Przede wszystkim należy sprawdzać bieżące promocje, bo czasem nawet i dobre podzespoły potrafią być sprzedawane ze sporą obniżką.

Inną dobrą opcją jest sprawdzanie dostępnych dobrych kart gamingowych w outlecie, bo tutaj również można trafić na okazję. Poza tym i tak najważniejsze są jasno sprecyzowane oczekiwania, na podstawie których uda nam się wybrać odpowiedni model. Przykładowo, może nie zależy na najnowszych grach, lecz na starszych, kultowych, do jakich w zupełności wystarczy budżetowa karta.

Wybieramy kartę

Wybieramy kartę – najważniejsze parametry

Pragnąć wybrać jak najlepiej pamiętajmy, że choć na rynku dominuje dwóch wielkich graczy (AMD oraz Nvidia), to ich karty graficzne są modyfikowane przez wielu innych producentów. Dlatego też mogą występować w wielu wersjach, nierzadko w obrębie tego samego modelu. Różnice między nimi odnoszą się zaś do ilości pamięci oraz częstotliwości taktowania. Jednym z ważniejszych parametrów jest to, jaką pamięć zastosowano w karcie. Ważny jest jej rodzaj (najnowsze są karty GDDR5 i GDDR5X) oraz ilość. Inne ważne kwestie to taktowanie pamięci i rdzenia, magistrala pamięci, obsługiwana rozdzielczość oraz zastosowane chłodzenie. Obowiązkowo, oceńmy jakie dostępne są złącza – najczęściej spotykane są HDMI, ale zdarzają się też z Display Port oraz DVI. Miłym dodatkiem mogą być zastosowane najnowsze technologie, które zwiększają wydajność w grach (np. karty graficzne do VR).

Nie jest wcale tak łatwo kupić odpowiednią kartę, bo nim to zrobimy, musimy uwzględnić wiele czynników. Warto jednak się postarać, by je przeanalizować, by zakupiona karta sprawdzała się idealnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here