Jak rozliczyć PIT-36L

Podatnicy mają czas do 20 kwietnia 2019 roku na złożenie do Urzędu Skarbowego deklaracji PIT-36L. Składają ją tylko i wyłącznie podatnicy, którzy dokonali wyboru podatku liniowego.

Podatek liniowy – dla kogo?

Mogą go wybrać przedsiębiorcy, prowadzący działalność gospodarczą (w tym wspólnicy spółek osobowych opodatkowanych podatkiem PIT) oraz osoby rozliczające tzw. działy specjalne produkcji rolnej.

Niemniej jednak nie dla wszystkich przedsiębiorców jest to korzystna forma opodatkowania, ponieważ polega ona na stosowaniu stałej stawki podatku 19% niezależnie od wartości zarobku uzyskanego z działalności gospodarczej (lub działów specjalnych produkcji rolnej). Ponadto taka forma opodatkowania nie zakłada kwoty wolnej od podatku (13.000 zł rocznie) oraz 32% stawki podatku od nadwyżki ponad 85.528 zł dochodu.

PIT-36L składają przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność gospodarczą jeszcze w 2017 roku oraz do 22 stycznia 2018 r. złożyli oświadczenie, że chcą się rozliczać w formie liniowej. Deklarację tą wypełniają również przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku 2018 i wybrali formę liniowego opodatkowania – przy składaniu wniosku CEIDG-1 lub nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Ulgi i odliczenia

Liniowa forma opodatkowania nie uprawnia do skorzystania z większości ulg takich, jak:

– rozliczenie wspólne z małżonkiem;
– odliczenia podatkowe;
– nie uwzględnia się też kwoty zmniejszającej podatek.

Jednak wypełniając deklarację PIT-36L podatnicy mają prawo do odliczenia:

– zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne;
– tzw. ulgi abolicyjnej – dla osób osiągających dochody za granicą;
– ulgę B+R (na badania i rozwój).

W deklaracji PIT-36L przedsiębiorca może pomniejszyć swój przychód o koszty jego uzyskania, a także przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

PIT-36L a inne dochody

Na PIT-36L nie można rozliczyć się łącznie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. W deklaracji PIT-37L nie ma możliwości łączenie przychodów opodatkowanych według skali podatkowej rozliczanych na standardowym PIT-36 i PIT-37, nawet jeśli część przychodów małżonka lub osoby samotnie wychowującej dziecko opodatkowana jest liniowo.

Przedsiębiorca rozliczający się na druku PIT-36L może być zmuszony złożyć dodatkowo inne deklaracje podatkowe, o ile łączy zarobki firmowe z innymi źródłami przychodów (PIT-37, PIT-36, PIT-28 PIT-39), rozliczanych niezależnie od przychodów z PIT-36L.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here