Jak zostać radcą prawnym

Radca prawny na pierwszy rzut oka wydaje się być naprawdę bardzo ciekawym i opłacalnym zawodem. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Co można zrobić, aby zostać radcą prawnym?

Długa droga pełna nauki

Przede wszystkim, trzeba mieć na pewno na uwadze to, że tak naprawdę każdy radca prawny jest prawnikiem. W związku z tym trzeba koniecznie iść do dobrego liceum i dobrze zdać maturę. Dalej, konieczne jest dostanie się na studia prawnicze. W tym momencie trzeba zaś podkreślić, że stanowczo nie należą one do bardzo łatwych i przyjemnych.

Co więcej, ukończenie studiów prawniczych nie gwarantuje bycia radcą prawnym. Trzeba się jeszcze dostać na aplikację radcowską, co wiąże się z kolejnymi godzinami nauki. Zresztą nawet będąc już radcą prawnym, ciągle trzeba poszerzać i aktualizować swoją wiedzę.

Blaski i cienie radcy prawnego

Jak to jednak jest z tym zawodem? Czy w ogóle warto o nim myśleć? Generalnie pod kątem finansowym jest to opłacalny zawód. Radcy prawni zdecydowanie należą do lepiej zarabiających osób.

Trzeba jednak stanowczo podkreślić, że z tym zawodem wiąże się naprawdę bardzo wysoka odpowiedzialność. Przede wszystkim , konieczna jest szeroka wiedza z dziedziny prawa. Dalej, trzeba być naprawdę bardzo dokładnym i skrupulatnym. Błąd w umówię czy złe zredagowanie linijki tekstu mogą kosztować klienta naprawdę dużo.

Warto jeszcze zaznaczyć, że radcowie prawni pracują dużo. I nie chodzi tu tylko o wymiar czysto godzinowy. Rzecz polega także na tym, że muszą oni cały czas się kształcić!

Gdzie pracuje radca prawny i czym się zajmuje?

Czym się zajmuje? Praktycznie wszystkimi dokumentami- a konkretniej och zgodnością z prawem. Taki radca sprawdza, czy umowa jest zgodna z prawem pracy, czy testament jest prawidłowo napisany, poświadcza zdolność dokumentów … zadań jest wiele.

Warto jednak podkreślić, że będąc radcą prawnym wcale nie trzeba koniecznie pracować gdzieś w kancelarii. Obecnie coraz więcej firm zatrudnia takich radców prawnych, aby nie popełnić przykrej w skutkach omyłki i nie ponieść konsekwencji prawnych.

Podsumowując, bycie radcą prawnym z pewnością jest bardzo ciekawe, niemniej koniecznie trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje i zamiłowanie do wykonywania takiego zawodu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here