Hosting ma olbrzymie znaczenie nie tylko dla funkcjonowania strony internetowej, ale także dla firmy, którą ona reprezentuje, jej dalszego rozwoju oraz aktywnego funkcjonowania na co dzień. Hosting to po prostu dzierżawa określonej powierzchni dyskowej oraz przewidzianych dla klientów zasobów serwera. Hosting dotyczy głównie miejsca udostępnianego dla aplikacji webowych, czyli właśnie stron internetowych, a także blogów i sklepów. Poniżej udzielamy kilku porad skierowanych do osób poszukujących zaufanych hostingów, które wspomogą funkcjonowanie ich firmy i jej strony internetowej.
Hosting i jego najważniejsze usługi
Choć sama usługa hostingu może wydawać się prosta, to jednak w rzeczywistości jest ona bardzo rozbudowana. Dostawcy hostingu są odpowiedzialni za poprawne funkcjonowanie serwerów przez cały czas (24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu) oraz ich nieprzerwane połączenie z internetem. Poszczególne firmy hostingowe oferują pod tym względem mniej lub bardziej atrakcyjne rozwiązania, od których zależeć będzie sprawność Twojej strony internetowej.
Przeglądając oferty dostępnych firm hostingowych, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych spraw. Pierwszą jest oprogramowanie stosowane w obsłudze serwerów. Powinno pozwolić klientom na łatwe i szybkie zorientowanie się w ofercie strony. Istotne jest także wykorzystanie nowoczesnych podzespołów, gwarantujących wydajność serwerów na maksymalnym poziomie.
Warto też zwrócić uwagę, czy hosting oferuje ochronę przed potencjalnymi atakami hakerskimi. Chodzi przede wszystkim o korzystanie z pomocy specjalistów i ekspertów od cyberbezpieczeństwa, którzy będą przez całą dobę monitorować stan serwerów oraz wykonywane na nich ruchy.
Polecamy też przyjrzeć się jakiego rodzaje łącza zostały wykorzystane przez daną firmę. Kluczowym parametrem jest ich przepustowość, która może być niższa lub większa, a tym samym gwarantować mniej lub bardziej sprawny przesył danych.
Do pozostałych ważnych spraw należy między innymi stosowanie fizycznych form zabezpieczenia – na przykład na drodze ograniczonego dostępu do serwerów. Dzięki temu możliwość uszkodzenia serwerów, na których znajdują się Twoje dane, zostanie obniżona. Pomocne są także różne formy zabezpieczenia antywłamaniowego, monitoring oraz inne systemy ochrony.
Rodzaje dostępnych hostingów
Przystępując do wyboru firmy hostingowej, warto też zwrócić uwagę na rodzaj hostingów, które oferują.
Pierwszy, często wybierany, to hosting współdzielony. Jest to najpopularniejszy typ hostingu, o stosunkowo niskich opłatach. Polega on na współdzieleniu wraz z innymi klientami tych samych zasobów (pamięci RAM, mocy procesora, łącza). Obok Twojej strony internetowej, na tym samym serwerze znajdą się także inne strony. Minusem tego wyboru jest fakt, że w przypadku dużego ruchu, wydajność może ulec obniżeniu nie tylko na danej stronie, ale i na całym serwerze.
Hosting VPS to hosting wirtualny – nieco lepszy wybór niż hosting współdzielony. Zakładane na nim konta mają do dyspozycji większe zasoby serwera, a tym samym – są w mniejszym stopniu narażone na obniżoną wydajność w przypadku „złego sąsiedztwa”.
Hosting dedykowany to najbardziej ekskluzywny wybór. Polega on na przypisaniu całego serwera na wyłączność, dla konkretnej strony internetowej. Olbrzymia ilość zasobów oraz dowolnego miejsca pozwala dość swobodnie zagospodarować całą stronę internetową. Niestety, minusem tego rozwiązania są wysokie opłaty.