Integracja planowania produkcji z harmonogramowaniem

Współczesne metody i modele produkcyjne w zdecydowanej większości hołdują założeniom Lean management oraz koncepcji Just in time. Założenia te mają głównie na celu zmniejszenie maksymalnie stanów magazynowych na zapasach materiałów potrzebnych do produkcji oraz utrzymywanie minimalnych safety stoków na wyrobie gotowym dla klienta. Zarządzanie produkcją w taki sposób wymaga wysokich kwalifikacji logistycznych planistów, całościowego spojrzenia na proces produkcyjny oraz posiadania narzędzi w jasny i czytelny sposób obrazujących aktualną sytuację produkcyjną, zagrożenia oraz zmiany wywołane czynnikami zewnętrznymi (klienci oraz dostawcy) i wewnętrznymi (awarie, braki, brak wydajności). Narzędzia te powinny pozwalać nam na integrację planowania produkcji z harmonogramem zamówień od klientów oraz transportów od dostawców w czasie rzeczywistym.

Planowanie materiałowe

Produkcja nie może obejść się bez dostaw komponentów, surowców i mediów od naszych dostawców. Dostawy powinny być zgrane z planowanym zapotrzebowaniem i być modyfikowane, jeśli ono się zmienia, czyli jeśli występują ewentualne zwyżki oraz spadki. W każdym planowaniu elementem stałym są również opóźnienia dostaw. Narzędzia dostępne planiście materiałowemu muszą mieć możliwość jasno pokazać, na jak długo posiadane zapasy pozwolą realizować produkcję, do momentu przyjęcia materiałów. Dzięki temu można odpowiednio wcześniej informować planistów produkcyjnych o konieczności zmiany planów, a klientów o możliwych opóźnieniach.

Planowanie produkcji

Planowanie produkcji jest elementem pracy logistycznej, który jest dalece bardziej złożony, niż by to mogło się wydawać na pierwszy rzut oka. Ułożenie planu to jedno, ale jego realizacja to już druga strona tego samego medalu. Planiści powinni mieć bieżący wgląd w realizację produkcji, wydajność linii lub maszyn produkcyjnych. Jednocześnie sam plan produkcyjny powinien być dostępny i czytelny dla działu produkcyjnego. To samo dotyczy ewentualnych zmian. Takie możliwości posiadają współczesne systemy ERP (Enterprise Resource Planning). Jeśli nasze przedsiębiorstwo planuje rozbudowę i zwiększanie produkcji, przy jednoczesnej polityce redukcji kosztów magazynowych, implementacja systemu ERP jest konieczna.

Harmonogramowanie produkcji

Harmonogramowanie produkcji jest ściśle związane z jej planowaniem. Harmonogramowanie możemy podzielić na dwa kierunki: „do przodu” i „wstecz”. Oba kierunki możemy zoptymalizować pod kątem bilansowania zasobów.

Optymalne harmonogramowanie wymaga od użytkownika specjalnych warunków. Chodzi m.in. o:

  • Ustalenie norm czasowych
  • Określenie czasy miedzyoperacyjne
  • Ewidencja wszystkich planowanych operacji
  • Bieżąca rejestracja operacji wytwarzania

Źródło: Rekord.ERP – planowanie i harmonogramowanie produkcji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here