Systemy SCADA, to bardzo użyteczne oprogramowanie, jakie wykorzystywane jest przede wszystkim na liniach produkcyjnych, w firmach korzystających z aplikacji pomiarowych, w fabrykach i ogólnym przemyśle. Są to systemy, które doskonale odgrywają swoją rolę w przypadku nadzoru nad procesem produkcyjnym.
Największą zaletą procesów produkcyjnych, gdzie jest wykorzystywany system SCADA jest fakt, że za pomocą takiego systemu możemy na bieżąco kontrolować stan produkcji np.:
– nadzorować ją,
– szybko reagować na włączające się alarmy. Bardzo często, na ogromnych pulpitach operator widzi i na bieżąco kontroluje stan maszyn produkcyjnych i urządzeń pomiarowych.
Do czego jeszcze są wykorzystywane systemy SCADA?
Systemy SCADA umożliwiają również archiwizację uzyskanych danych i tworzenie z nich baz danych wykorzystywanych w przyszłości do porównań. Co więcej w przypadku wykorzystania systemów tj. system SCADA możemy zobaczyć wszystko w formie wizualizacji, co jest bardzo wygodną formą pozyskiwania i analizowania uzyskanych z urządzeń oraz maszyn informacji.
Na jakich płaszczyznach w procesie produkcyjnym działają systemy SCADA?
Systemy SCADA działają na kilku płaszczyznach podczas uruchomienia procesów produkcyjnych. Idealnie współpracują z urządzeniami wykonawczymi oraz pomiarowymi, a wszystko odbywa się za pomocą sterownika, jaki przesyła dane do komputera. Po drugie działają na płaszczyźnie z tzw. sterownikami PLC, jakie sprawują regulację, a także sterowanie na podstawie konkretnych parametrów, jakie zostały wpisane przez operatora maszyny lub urządzenia. W tym przypadku także na postawie uzyskanych danych z urządzeń oraz czujników.
Tego rodzaju dane przesyłane są do systemów tj. system SCADA. Po trzecie systemy SCADA działają z operatorami, użytkownikami za pomocą nadawania urządzeniom konkretnych parametrów. W tym przypadku jest możliwa praca w trybie awaryjnym oraz ręcznym. Wizualizacje umożliwiają bieżący monitoring.
Rozbudowane systemy SCADA
Systemy SCADA są to programy, które umożliwiają zaprezentowanie w sposób wizualizacji konkretnych danych uzyskiwanych za ich pomocą, ale jest to tylko niewielka część ich funkcjonalności. Są to bowiem systemy, które mają mocno rozbudowaną część komunikacji. Co więcej bez trudu można jest je połączyć z innymi systemami, z którymi wymieniane są informacje na temat analiz.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.