Radca prawny

Z pewnością każdy z nas miał kiedyś problem z prawem. Wiadomo, że bez prawniczego wykształcenia jest nam bardzo trudno odnaleźć się w gąszczu przepisów. Zawsze pomocą służy nam radca prawny, który jest obeznany w tych tematach. Zaoszczędzimy czas i być może pieniądze.

Radca – prawdziwy fachowiec

Musimy pamiętać o tym, że radca prawny od kilku lat ma te same możliwości, obowiązki oraz przywileje co adwokat. Jeszcze niedawno radca nie mógł reprezentować swojego klienta w sądzie. Dzisiaj już nie ma czegoś takiego. Radca prawny także może nas obronić na sali sądowej. To do kogo lepiej pójść (do adwokata czy do radcy prawnego) zależy jedynie od nas. To nie jest tak, że adwokat jest lepszy albo radca jest lepszy. Radcę prawnego zazwyczaj możemy otrzymać z polecenia. Jest to chyba najlepsza z możliwych dróg, ponieważ oznacza to, że sprawdził się już on w jakiejś sprawie.

Jak zostać radcą prawnym?

Jeżeli chodzi o to jak wygląda droga do zawodu radcy prawnego – po pierwsze powinniśmy mieć świadomość, że nie jest to łatwa i taka szybka sprawa. Najpierw należy skończyć studia prawnicze. Gdy już to osiągniemy – kolejną rzeczą jest zdanie egzaminu wstępnego na aplikację radcowską. Przed tym egzaminem organizowanym jedynie raz w roku należy się bardzo dobrze przygotować. W Internecie można znaleźć wszystkie kodeksy, z których będą przygotowywane pytania egzaminacyjne.

Czy w ogóle opłaca się być radcą prawnym?

To zależy. Musimy pamiętać o tym, żeby robić coś, co nas uszczęśliwi. Wiele osób wybiera na swoją ścieżkę zawodową pracę prawnika, ponieważ wydaje im się, że zarabia on dosłownie ”kokosy” i prawie nic nie robi. Jakie jest zdziwienie, gdy ktoś zderza się z rzeczywistością. To samo jest z klientami – prawnicy także muszą obsługiwać bardzo roszczeniowych klientów. Wielu z takich właśnie klientów nie rozumie, że to jedynie ze względu na przepisy prawa a nie domniemany brak kwalifikacji zawodowych przegrał w sądzie. Żadna praca nie jest łatwa, a już na pewno nie należy do niej praca prawnika. Doceniajmy ich zatem tym bardziej, że większość adwokatów nieprzychylnie się o nich wypowiada. Wiadomo, że są po prostu ich konkurencją na rynku pracy. Radcy prawni pracują ciężko i długo.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here