Czym jest ślad węglowy

Niekorzystne zmiany klimatyczne stanowią obecnie kluczowy problem środowiskowy. Z tego względu rządy wielu państw, liczne organizacje oraz przedsiębiorcy podejmują różne inicjatywy zmierzające do ograniczenia emisji szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery. Jednym z głównych pojęć związanych z tą tematyką jest tzw. ślad węglowy (ang. carbon footprint), czyli suma gazów w przeliczeniu na dwutlenek węgla. Wylicza się ją nie tylko dla pojedynczych osób, ale również poszczególnych krajów, korporacji, a nawet całego świata.

W jaki sposób budowany jest ślad węglowy?

Przyjmuje się, że jedna osoba wytwarza każdego roku średnio do 8 ton dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych. Ślad węglowy zostawiamy za sobą w zasadzie codziennie, korzystając z energii elektrycznej i wykonując podstawowe czynności. Wystarczy bowiem, że naładujemy smartfon, zrobimy pranie, uruchomimy komputer lub telewizor, wysuszymy włosy suszarką, napalimy w piecu albo pojedziemy do pracy samochodem. 

W największym stopniu za emisję CO2 odpowiadają jednak dwie branże – przemysłowa oraz transportowa. W przypadku tej pierwszej głównym winowajcą jest nieustanna praca maszyn produkcyjnych (pochłaniająca mnóstwo energii), natomiast w przypadku drugiej spalanie paliwa przez pojazdy dostawcze i samoloty. Więcej informacji na temat śladu węglowego można przeczytać na stronie https://www.bureauveritas.pl/needs/slad-weglowy-organizacji.

Główne sposoby obliczania śladu

W internecie są dostępne specjalne kalkulatory śladu węglowego, które nie są zbyt precyzyjne i pełnią wyłącznie rolę edukacyjną (np. Calculator CarbonFootprint). Znacznie skuteczniejszym sposobem obliczania omawianego zjawiska jest specyfikacja PAS 2050, opracowana przez British Standard Institute. Służy ona bowiem do precyzyjnego mierzenia wpływu na środowisko naturalne pojedynczych działań, produktów oraz usług każdego przedsiębiorstwa, co pozwala na ustalenie poziomu emisji gazów cieplarnianych w ogólnym cyklu ich życia. System ten oparty jest przede wszystkim na normach ISO 14040 i ISO 14044. Za efektywne uznaje się też metody branżowe, idealnie dostosowane do określonych dziedzin gospodarki – z uwzględnieniem charakterystycznych dla nich elementów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here