Szkło hartowane

Ochrona ekranu naszego smartfona to pierwsza rzecz, o której myślimy po nabyciu nowego egzemplarza. Bardzo możliwe, że nasz wybór padnie na bardzo w ostatnim czasie popularne szkło hartowane. Dobrze jest jednak wiedzieć, że szkło szkle nierówne tak jak i jego montaż. Dziś chcemy porównać dwa sposoby nakładania szkła ochronnego na telefon – tradycyjny za pomocą klejącej strony szkła i innowacyjny przy pomocy światła UV.

Szkło hartowane na klej

Szkła do telefonu możemy dostać w różnych przedziałach cenowych. Od najtańszych, których cena oscyluje wokół kilku złotych po najdroższe, których koszt sięga kilkaset złotych. Zależy to oczywiście od kilku ważnych czynników. Będzie to twardość szkła hartowanego, nałożona na niego powłoka czy też właśnie sposób jego montażu. Do rozwiązań, które potrafią być najtańsze (ponieważ cena może rosnąć wraz z lepszą jakością szkła) jest montaż szkła ochronnego na klej, który znajduje się już na całej powierzchni strony, która będzie miała styczność z ekranem.

Możesz zrobić to sam!

Zalet tego typu montażu szkła na telefonie jest naprawdę wiele. Przede wszystkim jest to niska cena oraz fakt, że montaż jest na tyle prosty, iż bez problemu każdy z nas poradzi sobie z nim sam we własnym domu. Właściwie możemy przedstawić go w kilku krokach:

1. Przygotowanie ekranu

2. Odklejenie folii ze szkła hartowanego

3. Precyzyjne przyklejenie szkła

W tych trzech krokach bardzo ważną rolę odgrywa punkt 1. Na tym etapie nie możemy robić niczego pośpiesznie i niedokładnie. W takim wypadku istniałoby spore prawdopodobieństwo, że na powierzchni ekranu został jakikolwiek pyłek, paproch, włosek, który sprawi, że szkło nie będzie w tym miejscu przywierało do ekranu. Dlatego też w każdym zestawie powinniśmy znaleźć specjalną ściereczkę nasączoną alkoholem. Po jej użyciu przychodzi czas na bezpyłową suchą ściereczkę.

Następnie możemy odkleić folię ze szkła hartowanego. Robimy to, trzymając szkiełko za jego krawędzie, starając się nie dotknąć jego powierzchni. Na tym etapie obracamy szkło w odpowiedni do przyklejenia sposób oraz próbujemy ocenić, jak powinno ono przylegać do ekranu, mając na uwadze głośnik, czy też aparat. W ostatnim etapie przykładamy odbezpieczone szkiełko od samego dołu smartfona do góry, przyciskając palcami jego powierzchnię. Jeśli pod szkłem ochronnym pojawiły się bąbelki powietrza, to wystarczy w tych miejscach docisnąć ekran. Bąbelki znikną od razu albo po jakimś czasie.

Szkło hartowane UV – czym się różni?

Jeśli zdecydujemy się na nieco bardziej innowacyjny sposób ochrony ekranu, to najpewniej trafimy na produkty montowane za pomocą światła UV. Jak to działa? Kupujemy zestaw, do którego dołączone są wszystkie niezbędne akcesoria potrzebne do oczyszczenia ekranu oraz lampa UV, oraz oczywiście szkło hartowane.

Jak zamontować?

W przypadku montażu za pomocą światła UV również punkt 1 odgrywa bardzo ważną rolę. Należy więc dokładnie oczyścić powierzchnię ekranu smartfona. Naszą komórkę zabezpieczamy dołączoną do zestawu ramką. Następnie musimy zabezpieczyć głośnik, ponieważ w kolejnym etapie na powierzchni ekranu będziemy rozlewać specjalny klej. Gdy już nam się to uda zrobić, nakładamy na niego szkło hartowane. Klej powinien się równomiernie rozprowadzić. Gdy tak się stanie, wystarczy podłożyć komórkę pod lampę UV, aby wszystko się utwardziło.

Zalety szkła hartowanego UV

Ten sposób ochrony ekranu telefonu jest najczęściej wybierany przez osoby, które posiadają smartfonu z zaokrąglonymi brzegami. Zwykłe szkło hartowane nie dałoby sobie z nimi rady i odklejałoby się. Natomiast za pomocą światła UV jesteśmy w stanie idealnie dopasować ochronę do naszego smartfona. Takie produkty również cechują się zazwyczaj najwyższym poziomem odporności na jakiekolwiek uszkodzenia, czyli posiadają oznaczenie 9H. Są również bardzo cienkie i ledwo wyczuwalne. Co jednak najważniejsze dla perfekcjonistów – nie ma szans, aby po ich montażu przy brzegach pojawiły się pęcherzyki powietrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here