Wkłady kominkowe, co do zasady, podzielić można na wkłady kominkowe żeliwne lub wkłady stalowe. W nowoczesnych kominkach wykonywanych na zamówienia, najczęściej stosowane są wkłady stalowe ze względów technologicznych.
Wkład kominkowy jest zawsze dostosowany kształtem do paleniska tak samo jak drzwi do kominka i podłącza się go bezpośrednio do wylotu spalin. Ważne jest, żeby wkład kominkowy miał przyłącze umożliwiające doprowadzenie do komory spalania świeżego powietrza z zewnątrz oraz regulator ciągu, który automatycznie reguluje dopływ powietrza do paleniska.
Szyby wkładów kominkowych wykonywane są ze szkła ceramicznego lub w technologii samoczyszczącej pokrytego warstwą tlenku metalu ułatwiającego zajście zjawiska zwanego pirolizą – bardzo ciekawy artykuł na ten temat znajduje się na stronie http://ignif.com/.
Obecnie wkłady kominkowe, niezależnie od tego czy szyby w nich instalowane są samoczyszczące, czy nie, wyposażone są w szkło ceramiczne wytrzymujące naprężenie termiczne do 800° Celsjusza. Są to w gruncie rzeczy spieki ceramiczne zachowujące wizualne właściwości szkła. Posiadają najważniejszą w zastosowaniu kominkowym cechę, jaką jest odporność temperaturowa.
Oczywiście wkłady kominkowe to nie tylko szyby. Istotne są tu także materiały stosowane do okładzin komory spalania. Świetnym, materiałem jest tu szamot, bardzo trwały mechanicznie, który konkuruje z tańszym, ale za to o wiele mniej wytrzymałym wermikulitem.