Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie od dewelopera

Obecnie obowiązujące przepisy prawa dobrze chronią kupujących mieszkania od deweloperów. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy sprawdzić dewelopera przed podpisaniem umowy. Oto kwestie, na które warto zwrócić wtedy szczególną uwagę!

Dobry deweloper powinien nie tylko zapewnić klientowi obsługę na wysokim poziomie. Powinien również gwarantować bezpieczeństwo inwestycji, aby pieniądze klienta rzeczywiście pozwoliły mu na zakupienie wymarzonego mieszkania. W przeszłości wielokrotnie można było usłyszeć o problemach związanych z zakupem mieszkań o deweloperów – bankructwa, niedopuszczenie lokali do użytkowania, problemy z odbiorem, które doprowadzały kupujących do poważnych kłopotów finansowych. Obecnie obowiązujące przepisy, a mianowicie tak zwana Ustawa deweloperska, poprawiły bezpieczeństwo klientów deweloperów.

Prospekt informacyjny – warto do niego zajrzeć

Aktualne przepisy wprowadziły między innymi konieczność przygotowania przez dewelopera tak zwanego prospektu informacyjnego inwestycji. To dokument, w którym można znaleźć informacje zarówno o deweloperze, jak również o samej inwestycji. Zatem wszystkie nowe inwestycje w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu i innych miejscowościach w Polsce powinny posiadać taki prospekt.

W prospekcie informacyjnym można znaleźć następujące informacje:

  • doświadczenie dewelopera
  • status prawny dewelopera
  • stan prawny działki, na której realizowana jest inwestycja
  • finansowanie nieruchomości i jej zabezpieczenie
  • plan zagospodarowania przestrzennego sąsiednich działek
  • przyszłe inwestycje infrastrukturalne w okolicy inwestycji
  • niezbędne zezwolenia dotyczące inwestycji
  • termin zakończenia inwestycji i przeniesienia prawa własności

Oprócz zapoznania się z informacjami w prospekcie informacyjnym również warto poszukać informacji na własną rękę. W tym celu można po prostu wykorzystać internet. W sieci można znaleźć szereg pomocnych informacji, na przykład opinie klientów na temat deweloperów, informacje w bazach dłużników, księgach wieczystych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here