Upgrade sprzętu powinien odbywać się co kilka lat. Dzięki temu będziemy w stanie nadążyć nad ciągłym rozwojem technologicznych, a także wciąż rosnącymi wymaganiami programów i gier. Oczywiście wiele zależy od tego, do czego wykorzystujemy komputer stacjonarny.

Najczęściej zmiany będą przeprowadzać oczywiście gracze. Kupno maszyny ze średniej półki jakościowej gwarantuje nam około 3-4 lata spokoju. Po tym czasie w przypadku wielu produkcji okaże się ona już nieco przestarzała, dlatego konieczna okaże się wymiana poszczególnych parametrów. Oczywiście im lepszy sprzęt, tym dłuższy czas jego przydatności. Nieco inaczej wygląda spawa w przypadku maszyn biznesowych oraz multimedialnych. Na częste zmiany narażeni są także specjaliści pracujący na zaawansowanych programach projektowych i graficznych.

Upgrade posiadanego zestawu nie jest oczywiście jedynym możliwym wyjściem. Zawsze możemy przecież zakupić nowy komputer. Jest to jednak rozwiązanie bardzo kosztowne, dlatego zostańmy przy modyfikacjach.

Przede wszystkim kompatybilność

Niezależnie od tego, do jakich zadań wykorzystujemy nasz komputer i na jakie inwestycje sprzętowe chcemy się zdecydować, musimy pamiętać o dobraniu nowych podzespołów pod względem elementów, które nadal będziemy wykorzystywać.

Procesor, karta graficzna, pamięć RAM – wszystko to musi być kompatybilne z posiadaną płytą główna. To samo tyczy się dysków twardych. Praktycznie każdy element musi być ze sobą zgodny. Ogromne znaczenie ma także dobór zasilacza, który będzie w stanie „uciągnąć” nowy sprzęt, a także zwrócenie uwagi na pojemność obudowy komputera.

Wszystko to sprawia, że nie możemy decydować się na pierwsze lepsze produkty, w żaden sposób przez nas niesprawdzone. Na szczęście, sklep internetowy Morele.net posiada wbudowany konfigurator, który pozwala dobrać wszystkie podzespoły w taki sposób, aby były one ze sobą zgodne. Jeżeli nie zachowamy odpowiednich środków ostrożności, może się okazać, że zakupione przez nas elementy nie będą mogły zostać zamontowane.

Procesor i pamięć RAM

Są to elementy wymieniane niezwykle rzadko, zwłaszcza w przypadku ogrywania produkcji, które nie stawiają na piękną grafikę, a ich obsługa związana jest z przetwarzaniem sporej ilości danych. Doskonałym przykładem będzie chociażby seria Football Manager.

W przypadku pamięci RAM, sprawa wydaje się być prosta – po prostu dokupujemy kolejne kości i montujemy je w kościach. Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej. Sprawdzić musimy przede wszystkim to, jaką maksymalną wartość pamięci jest w stanie obsłużyć nasz płyta główna. W przypadku modeli nastawionych na gaming, będzie to od 32 do 64 GB, a więc naprawdę sporo. W komputerach do użytku amatorskiego, limit może osiągnąć 16 GB.

To jednak nie wszystko. Sprawdzić musimy również obsługiwany standard pamięci (obecnie obsługiwane są najczęściej kości DDR3 oraz DDR4 ) oraz częstotliwość pracy pamięci (wynieść może ona od 1600 do nawet 4000 MHz). Na tej podstawie będziemy mogli zakupić pamięć, która na pewno okaże się zgodna z nasza płytą główną.

W przypadku procesora, zgadzam musi się typ gniazda zamontowany na płycie. Jest to bardzo ważne, bez sprawdzenia tego parametru możemy zakupić układ, który okaże się niezgodny. Chcąc zwiększyć wydajność naszej maszyny, powinniśmy postawić na procesory wyższej generacji. Posiadając na przykład model z serii Intel Skylake (szósta generacja), postarajmy się znaleźć jego odpowiednich z serii Kaby Lake (siódma generacja). W przypadku zmiany układu CPU, pojawić się może konieczność dokonania aktualizacji systemu BIOS.

Karty rozszerzeń

Możemy dokonać wymiany karty sieciowej, jeśli jakość połączenia internetowego nie jest satysfakcjonująca, a także karty dźwiękowej, by zagwarantować sobie lepszą obsługę audio. W obu tych przypadkach konieczne jest dostosowanie kupowanych podzespołów do posiadanej płyty głównej.

My skupimy się przede wszystkim na bardzo ważnym elemencie jakim są karty graficzne. Przed doborem konkretnych modeli, konieczne będzie sprawdzenie, jakiego rodzaju złącza są dostępne na płycie głównej. Nowsze jednostki GPU montowane są przeważne na złączach PCI Express x16, dlatego to właśnie tego zapisu należy szukać w ustawieniach lub dokumentacji płyty. Należy podkreślić, że na rynku znajdują się również karty ze złączami PCI Express x8, PCI Express x 1 oraz AGP x4 – są one jednak rzadkością.

Warto zwrócić uwagę także na to, czy nasza płyta główna pozwala na łączenie kart graficznych, na przykład za sprawa technologii SLI bądź CrossFire. Zamontowanie dwóch wydajnych jednostek zdecydowanie rozszerzy nasze możliwości związane z obsługą najnowszych gier.

Dysk twardy

Kolejny element, który często wymaga wymiany. Dotyczy to zwłaszcza dysków HDD, które są narażone na wpływ różnego rodzaju wibracji i przeciążeń. Kupując dysk, musimy sprawdzić, jakie złącza napędów obsługuje nasza płyta główna.

W większości przypadku będzie to interfejs SATA III. Jedynie stare płyty główne opierają się wyłącznie na standardach SATA II lub SATA I. Jeśli posiadamy taki sprzęt, warto pomyśleć o jego wymianie. W przypadku interfejsu SATA III, spokojnie możemy postawić na standardowe dyski HDD oraz SSD.

Oczywiście zdecydowanie bardziej wydajne okażą się te drugie. Ich budowa jest bowiem oparta na pamięci flash, która zapewnia znaczne szybsze działania, a także wyższy poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych. Jeśli zależy nam na zakupie właśnie takiego dysku, sprawdźmy jeszcze, czy nasza płyta nie obsługuje czasem standard M.2. Jest to najnowsze rozwiązanie, z którego korzystają najszybsze dostępne na rynku dyski twarde. Ich ceny są jeszcze dość wysokie, jednak w zamian otrzymujemy naprawdę wydajny sprzęt, przydatny zwłaszcza graczom i osobom pracującym na specjalistycznych oprogramowaniu.

Pozostałe podzespoły

Podczas rozbudowy sprzętu, warto postawić również na nowy zasilacz, zwłaszcza gdy obok niego zamówiliśmy wydajniejszy procesor i kartę graficzną. Nowe podzespoły wymagają bowiem dodatkowej mocy, dlatego stary zasilacz może okazać się niewystarczający. Podczas wyboru nowego sprzętu, sprawdźmy jego standard, który powinien być zgodny z płytą główną.

Co jeszcze możemy wymienić? Na przykład napędy optyczne. Mowa tu zwłaszcza o odtwarzaczach DVD i Blu-ray. W ich przypadku również największe znaczenie ma obsługiwany standard (najczęściej jest to SATA).

Przydatne dodatki – drukarka laserowa etc.

Uzupełnieniem upgrade’u sprzętu okażą się różnego rodzaju akcesoria i urządzenia pomocnicze. W przypadku komputera biznesowego, przydatna okaże się zwłaszcza nowa drukarka. Warto decydować się na modele laserowe, które gwarantują przyzwoitą jakość wydruku, a także funkcje dodatkowe, takie jakie chociażby sterowanie przy pomocy urządzeń mobilnych czy też łączność Wi-Fi.

Jeżeli chodzi o akcesoria, zawsze przydatna okaże się nowa myszka, klawiatura, słuchawki, głośniki czy chociażby gamepady. Wszystko to powinniśmy dostosować do naszych potrzeb i oczekiwań, a także obsługiwanych przez nasz komputer wejść oraz złączy. Jak widać, upgrade sprzętu może przebiegać w sposób sprawny i bezpieczny dla naszych nerwów. Zawsze warto wszystko dwa razy sprawdzić zanim dokonamy ostatecznego zakupu konkretnych podzespołów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here