Elektroniczne wydania książek i prasy regularnie zyskują na popularności, coraz częściej zastępując te tradycyjne, drukowane. Duży na to wpływ ma szeroki dostęp do poręcznych urządzeń, które pozwalają na czytanie ebooków. Jaki model warto kupić?

Ze względu na kwestie cenowe, a także zakres obsługiwanych funkcji, osoby chcące postawić na czytanie w wersji elektronicznej często stoją przed dylematem, czy wybrać czytnik czy może tablet. W poniższym tekście postaramy się rozwiązać ten problem i wskazać na najlepsze rozwiązania dla nas wszystkich.

Czytnik ebook

Jak nietrudno się domyślić, jest to urządzenie specjalnie przygotowane do obsługi ebooków. Co prawda, poszczególne modele posiadają również dodatkowe opcje, takie jak moduł Wi-Fi, aparat czy odtwarzacz muzyki, jednak są to jedynie dodatki, które nie występują zbyt często (poza łącznością Wi-Fi obsługiwaną przez większość nowych czytników).

Niektórzy mogą uznać, że urządzenia te są dość ograniczone, jednak chodzi nam przede wszystkim o czytania, prawda? A z tym czytniki radzą sobie doskonale. W pierwszej kolejności wspomnieć należy o wyświetlaczach, z których korzysta ten sprzęt.

W większości przypadków mamy do czynienia z technologią e-papieru, czyli z E Ink. Dzięki niej, ekran czytnika nie różni się praktycznie niczym od tradycyjnej książki. Nie emituje dodatkowego światła, dlatego nasze oczy nie męczą się tak, jak w przypadku korzystania ze smartfona czy tabletu (do tego jednak jeszcze dojdziemy). Jest to ogromna zaleta czytników.

Oczywiście, brak podświetlenia sprawia, że czytanie okaże się niemożliwe w nocy, jednak uporamy się z tym kupują urządzenie z dodatkowymi diodami LED, które działają jak lampka nad książką. Nadal nie emitują one światła, które raziłoby nasze oczy lub powodowały innego rodzaju dyskomfort. Dzięki temu czytamy w idealnych wręcz warunkach.

Do tego należy dodać możliwość wgrania na czytnik tysięcy książek, do których mamy dostęp zawsze. To jednak nie wszystko. Omawiane urządzenia okażą się bowiem doskonałą pomocą podczas nauki języków obcych. Skorzystać możemy bowiem z wygodnych słowników (zarówno płatnych, jak i bezpłatny), które tłumaczą nam słowa i całe zdania od razu po ich zaznaczeniu. Prawda, że wygodne?

Możliwości wykorzystania czytnika ebook jest oczywiście więcej. Skorzystać możemy bowiem ze specjalnych aplikacji, które przesyłają artykuły znalezione przez nas w Internecie na nasze urządzenie. Dzięki temu możemy przeczytać je na papierze elektroniczny, a nie na laptopie czy komórce.

Ogromną zaletą czytników jest także pojemność baterii. Wiele modeli na rynku jest w stanie wytrzymać bez ładowania nawet kilka tygodni! Czy jakiś tablet to potrafi? Do tego wszystkiego należy dodać również poręczność tych urządzeń oraz ich niewielką wagę.

Najważniejsze zalety czytników ebook:

  • wyświetlacz przypominający prawdziwą kartkę gwarantuje doskonały komfort czytania,
  • wykorzystanie modułu Wi-Fi, który zapewnia dostęp do wielu serwisów, np. Wikipedii,
  • możliwość wykorzystania słowników,
  • lekka, poręczna konstrukcja,
  • bateria, która wytrzymuje nawet kilka tygodni,
  • wiele dodatkowych opcji ułatwiających czytanie (np. zaznaczenie i zapisanie tekstu),
  • ekran i podświetlenie nie męczą wzroku.

Tablety

W ten sposób przechodzimy do urządzenia, które pozwoli nam czytać książki, a także robić wiele innych rzeczy – przeglądać Internet, robić zdjęcia, grać, oglądać filmy, słuchać muzyki, tworzyć dokumenty tekstowe etc. Dla wielu jest to największa zaleta tabletów.

Warto wspomnieć również o ogromnej bibliotece rozmaitych aplikacji, także do czytania. Wszystko to sprawia, że są to uniwersalne urządzenia multimedialne, przydatne nie tylko dla fanów literatury. Chcąc jednak cieszyć się wysokim komfortem korzystania z ich możliwości, warto decydować się na modele z co najmniej średniej półki jakościowej.

Jaki tablet wybrać? Powinien przede wszystkim posiadać co najmniej 2 GB pamięci RAM, dzięki czemu będzie on w stanie obsłużyć więcej niż jedną aplikację naraz. Znaczenie ma także procesor – dobrze byłoby, aby posiadał przynajmniej dwa rdzenie. Co jeszcze ma znaczenie? Przekątna i rozdzielczość ekranu (warto kupować modele 8-calowe lub większe), system operacyjny (im nowszy, tym lepiej), a także zestaw złączy i obsługiwanych modułów. Tablet dobrej jakości dysponuje nie tylko portem microUSB, ale również czytnikiem kart pamięci, modułami Bluetooth i Wi-Fi, a także modemem 3G lub LTE.

Najważniejsze zalety tabletów:

  • multimedialność,
  • wykorzystamy je nie tylko do czytania,
  • ogromny wybór różnych modeli urządzeń,
  • dostęp do wielu aplikacji,
  • większa pamięć wbudowana.

Dlaczego nie warto czytać na tablecie?

Skoro omówiliśmy już oba urządzenia, warto odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule tekstu. Oczywistym jest, że podczas czytania lepiej sprawdzi się czytnik ebook. Związane jest to przede wszystkim z zastosowanym wyświetlaczem i opcjami uatrakcyjniającymi lekturę.

Tablety korzystają z ekranów LCD, które są wyposażone w dodatkowe oświetlenie. Długotrwałe korzystanie z tych urządzeń sprawia, że nasz wzrok się męczy – tego problemu nie uświadczymy w przypadku czytnika. Co równie ważne, podczas korzystania z tabletów przy sporym nasłonecznieniu, zamiast ekranu zobaczymy… lusterko. Tablety posiadają zazwyczaj błyszcząca powłokę matrycy, która zapewnia słabą widoczność na zewnątrz.

Wspomnieć należy również o pewnym ograniczeniu aplikacji do czytania książek, które możemy zainstalować na tabletach. Działają one gorzej niż czytniki – widać to chociażby podczas przechodzenia do konkretnych stron, zaznaczania tekstu czy też korzystania ze słownika lub innych dodatków. Co więcej, tablety (zwłaszcza te najtańsze) mają tendencję do spadków wydajności, a ich baterie będą pracowały zdecydowanie krócej niż te montowane w czytnikach. Związane jest to oczywiście z zakresem działania obu urządzeń.

Wszystko to sprawia, że czytając ebooki lepiej korzystać ze sprzętu, który został do tego stworzony, czyli czytników.

Kto powinien wybrać tablet?

Oczywiście nie oznacza to wcale, że popularne ereadery to jedyny słuszny wybór. Jeśli czytamy mało (np. kilka minut dziennie), a do tego chcemy skorzystać z szeregu innych opcji, powinniśmy wybrać tablet, który ma zdecydowanie bardziej multimedialny charakter niż czytnik.

Pamiętajmy jednak o tym, aby nie iść po najmniejszej linii oporu i nie decydować się na modele najtańsze. Okażą się one po prostu mało wydajne, a przy obsłudze bardziej zaawansowanych aplikacji nie zapewnią nam nic poza „zwiechą”. Ceny przyzwoitych tabletów zaczynają się od mniej więcej 700-800 złotych. Dobry czytnik kupimy za 300 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here