ROR czy oszczędnościowy Sprawdź, który rachunek założyć

W ofercie banków znajdziesz co najmniej kilka rachunków bankowych. Czy powinieneś zdecydować się na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy czy może tylko oszczędnościowy?

Studiujesz i pobierasz stypendium? A może pracujesz zawodowo i w związku z tym pracodawca co miesiąc wypłaca ci wynagrodzenie? W każdym z tych przypadków przyda ci się rachunek bankowy. Jeżeli jeszcze takiego nie posiadasz, możesz zastanawiać się, czy i jaka jest różnica między rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR) a oszczędnościowym. Dowiedz się, który rachunek założyć i jakie korzyści płyną z ich posiadania.

ROR, czyli podstawowy rachunek, który musisz posiadać

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy to podstawowy rachunek bankowy. Posiadając taki, będziesz mógł np. zlecać przelewy, opłacając tym samym wszystkie otrzymane rachunki.

Numer tego rachunku bankowego możesz podać na uczelni lub w zakładzie pracy. Dzięki temu nie będziesz musiał odbierać pieniędzy w gotówce – kwota zostanie przelana na twój rachunek bankowy.

Zakładając rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, możesz otrzymać kartę płatniczą (kartę debetową). Posiadając taką, będziesz mógł wypłacać środki nie tylko w oddziale banku, lecz także bankomatach. Co więcej, posiadanie karty pozwoli ci płacić za nabyte towary i usługi bezgotówkowo (np. zbliżeniowo).

Gdy chcesz oszczędzać

Ponieważ masz stałe źródło dochodu, chcesz zacząć oszczędzać? W takim razie powinieneś założyć rachunek oszczędnościowy.

W odróżnieniu od rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, konto oszczędnościowe jest oprocentowane. Wysokość oprocentowania jest niższa niż w przypadku lokat bankowy, ale to lepsze rozwiązanie niż trzymanie środków na tradycyjnym rachunku ROR.

Jeżeli zdecydujesz się na konto oszczędnościowe, to musisz pamiętać, że jest ono mniej funkcjonalne od standardowego rachunku. Co to oznacza? Do konta oszczędnościowego nie otrzymasz karty płatniczej. Co więcej, również liczba operacji, którą będziesz mógł wykonać na tym rachunku, będzie ograniczona.

ROR i konto oszczędnościowe?

Skoro rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowy i oszczędnościowy służą do różnych celów, to możesz powinieneś posiadać każdy z nich? Takie rozwiązanie sprawdzi się wówczas, gdy zamierzasz oszczędzać i jednocześnie zależy ci, aby wszystkie posiadane środki przechowywać właśnie na rachunku bankowym.

Jeżeli dotychczas nie zakładałeś żadnego rachunku bankowego, to w pierwszej kolejności powinieneś założyć rachunek ROR, a dopiero w drugiej kolejności konto oszczędnościowe. Pamiętaj przy tym, że o otwarcie tych rachunków nie musisz wnioskować w oddziale banku – możesz to zrobić również online.

Gdzie założyć ROR i konto oszczędnościowe?

Jeżeli zdecydujesz się na ROR i konto oszczędnościowe, to pozostaje jeszcze pytanie, gdzie je otworzyć. Możliwości masz wiele, bo dziś na rynku działa całkiem sporo banków. Przykładem jest Lion’s Bank (więcej: https://www.lionsbank.pl/), w ofercie którego znajdziesz szeroki wybór rachunków bankowych. Obok wspomnianych ROR i oszczędnościowych, mowa również o rachunkach walutowych, na założenie których decydują się m.in. osoby wyjeżdżające za granicę do pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here