Futurystyczne maszyny, otaczające świat i dominujące nad człowiekiem fizycznością, inteligencją i sprytem. Twór ludzkiej wyobraźni, który na każdym kroku wygrywa ze swoim stwórcą. Kto zliczy wszystkie wizje apokaliptycznego końca świata, kończącego jednocześnie dominację ludzką na Ziemi, gdzie tron przejmowały roboty? Ile z nich jednak, choć trochę minęła się z prawdą? Postaramy się wyjaśnić, gdzie te cuda technologiczne weszły w nasze życie i jak życie bez nich byłoby trudne.
Dziś bez zbędnej przesady możemy stwierdzić, że roboty to najlepszy przyjaciel człowieka. Zamieszkały w każdym gospodarstwie domowym, pomagając w gotowaniu, praniu, sprzątaniu i innych czynnościach, na które nasze babcie poświęcały pół swojego życia. Dzięki współpracy z motoryzacją, sprawiają, że jazda samochodem jest bezpieczniejsza, a eksploatacja auta nie sprawia nam problemu.
Urządzenia automatyczne są stworzone dla człowieka – nie musimy się ich bać!
Nie wolno mylić jednak robotyzacji i automatyzacji ze sztuczną inteligencją. To właśnie ona jest inspiracją dla pisarzy i scenarzystów. Roboty – według różnych strasznych wizji – dopiero w połączeniu ze sztuczną inteligencją stają się groźne i mogą zaatakować człowieka. To oczywiście science-fiction, ale warto pamiętać o różnicy, pomiędzy wykonywującą dla nas czynność maszyną, a uczłowieczonym tworem, który potrafi wygrać w szachy z arcymistrzem.
Być może nie zdajemy sobie sprawy z tego, że świat maszyn dość mocno wtargnął w nasze życie. Każdy z nas ma w domu przynajmniej kilka egzemplarzy elektroniki należącej do świata robotyki. W kuchni mieli, miesza i ubija różne produkty tzw. robot kuchenny – marzenie każdej pani domu. Najbardziej wyszukane wersje potrafią ugotować wyszukaną potrawę, oczywiście pod sprawnym okiem dobrej kucharki.
Wyobraźmy sobie też życie bez zmywarki. W pełni zautomatyzowane urządzenie odpowiada za czystość naszych naczyń, ograniczenie zużycia wody i jakość skóry naszych rąk. Podobną rolę odgrywa pralka, która dziś nie tylko pierze, ale też suszy, a nawet prostuje ubrania. Pozwala na w pełni spersonalizowany wybór programu, dobór proszku, czy czas prania. Wielkim ułatwieniem pracy w domu są również odkurzacze piorące, czy urządzenia mopujące. Nie dość, że przyspieszają sprzątanie, to ograniczają wydzielanie alergenów i roztoczy, mogących mieć zły wpływ na nasze zdrowie.
Mechanizmy są ważne nie tylko w domu – to zbawienie dla przemysłu!
Oczywiście, robotyka w pełni wdarła się nie tylko do gospodarstw domowych, ale też na hale produkcyjne. Rynek przemysłowy jest już bardzo zautomatyzowany, a aktualnie ta tendencja podbija serca małych i średnich przedsiębiorców. Nowe technologie wdzierają się w każda dziedzinę przemysłu, ograniczając błędy i doprowadzając produkcję do perfekcyjnego stanu wykonania. Większość produktów, które mamy w domu (również te przystosowane do pracy automatycznej!) jest tworzona przez zautomatyzowaną taśmę produkcyjną.
Urządzenia do pracy w przemyśle są już coraz mniej skomplikowane, oraz bardzo łatwe w programowaniu. To sprawia, że ich wdrożenie jest dużo szybsze i coraz bardziej powszechne. Potencjalnych nabywców nie odstrasza już również cena, która w perspektywie możliwości jest bardzo przystępna.
Nauka dzięki automatyce staje się prostsza i dynamiczniejsza
Pamiętajmy, że roboty to też domena nauki, która tak pracuje nad ich tworzeniem, ale też korzysta z ich dobrodziejstw. Automatyzacja procesów naukowych to ogromny krok w pracach nad rozwojem medycyny, fizyki, czy chemii. Badania naukowe oparte na pracy maszyn są precyzyjne i doprowadzają do rozwiązań wdrażanych w celu polepszania jakości życia na świecie. Świetnym przykładem jest tu Wielki Zderzacz Hadronów. To największa na świecie maszyna, znajdująca się na terenie Francji i Szwajcarii. Ma długość około 27 kilometrów. Jej cel to potwierdzenie, bądź obalenie istnienia wielu naukowych prac i teorii, wraz z najważniejszą, czyli ewentualną możliwością podróży w czasie, które to zakwestionował Albert Einstein.
Nie ma, więc lepszego dowodu na to, jak ważna jest automatyka i robotyka w każdej dziedzinie życia i pracy człowieka. Nie musimy się jej bać, a wręcz z radością powinniśmy korzystać z jej dobrodziejstw. Tylko automatyzowanie naszych czynności sprawi, że będziemy mogli rozwijać nasze umiejętności do perfekcji, pracując z maszynami u boku