Nowy sezon rozliczeń za poprzedni rok podatkowy zbliża się coraz szybciej i jest nieuchronny. Dla każdego rodzaju deklaracji mamy wprawdzie inny termin, jednak już teraz warto zacząć myśleć o przygotowaniu swojego PITa. Do kiedy mamy obowiązek rozliczyć się z PIT i jak zrobić to w najwygodniejszy sposób? Dlaczego nie warto zwlekać z oddaniem deklaracji do urzędu? Jakie narzędzia mogą ułatwić nam wypełnienie i przesłanie rozliczenia?
- PIT 2021 – do kiedy trzeba wysłać dokumenty?
- Jak dostarczyć PIT do Urzędu Skarbowego?
- O czym pamiętać przy wypełnianiu deklaracji?
PIT 2021 – do kiedy trzeba wysłać dokumenty?
Podobnie jak w latach ubiegłych, deklaracje PIT oznaczone różnymi numerami mają różne terminy, do których musimy się z nimi wyrobić. Najpopularniejszy druk – PIT-37 – jest dedykowany osobom pracującym u kogoś. Termin jego rozliczenia mija ostatniego dnia kwietnia i do tego czasu musimy bezwzględnie przesłać do urzędu nasze dokumenty. Jeżeli tego nie zrobimy, będziemy musieli tłumaczyć się w formie czynnego żalu i mieć bardzo dobre uzasadnienie – inaczej Urząd Skarbowy może nałożyć na nas karę.
Kolejną ważną rzeczą dotyczącą uzupełniania deklaracji PIT jest podatek. Jeżeli mamy nadpłatę, otrzymamy ją w terminie do 3 miesięcy od złożenia plików, w związku z czym szybkie rozliczenie nam się opłaca. Z kolei gdy mamy niedopłatę, musimy wpłacić brakującą kwotę do ostatniego dnia kwietnia, a najlepiej w dniu odesłania dokumentów.
Jak dostarczyć PIT do Urzędu Skarbowego?
Istnieją trzy sposoby na rozliczenie się z obowiązku podatkowego. Zaliczamy do nich kolejno:
- osobistą wizytę w urzędzie i złożenie deklaracji w okienku, co jednak wymaga od nas odczekania na swoją kolej, a obecnie w wielu miejscach jest również niemożliwe;
- wysłanie deklaracji listem poleconym przez Pocztę Polską, przy czym musimy pamiętać o nadaniu przesyłki z odpowiednim wyprzedzeniem, aby uniknąć gigantycznych kolejek na kilka dni przed końcem terminu;
- wysłanie deklaracji w formie elektronicznej, tak zwanego e PIT, co jest najszybszą i najwygodniejszą formą kontaktu z naszym Urzędem Skarbowym. Należy jednak pamiętać, aby zachować zwrotny dokument UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru), który stanowi potwierdzenie przekazania dokumentów.
O czym pamiętać przy wypełnianiu deklaracji?
Wypełniając PIT online czy odręcznie powinniśmy zrobić to w sposób dokładny i rzetelny. Wykorzystanie odpowiedniego programu jest przy tym dużo wygodniejsze i łatwiejsze, a dodatkowo minimalizujemy w ten sposób ryzyko pomyłki. Jeżeli po wysłaniu PIT zorientujemy się, że popełniliśmy błąd, skontaktujmy się z urzędem jak najszybciej i poprośmy o pomoc w jego naprawieniu.
Warto również mieć na względzie to, że odkładanie rozliczenia się w czasie nie działa na naszą korzyść. Im dłużej będziemy w ten sposób zwlekać, tym mniej czasu zostawimy sobie na przygotowanie dokumentów, co sprzyja popełnianiu błędów. Dodatkowo później otrzymamy także zwrot podatku lub będziemy mieć mniej czasu na dopłacenie brakującej kwoty.
Rozliczenie się z PIT jest obowiązkowe dla każdej osoby, która osiągnęła dochód w zeszłym roku podatkowym, chociaż nie każdy będzie miał na to taką samą ilość czasu. Jeżeli zależy nam na szybkim, prostym i wygodnym rozwiązaniu, warto rozważyć wypełnienie i przesłanie deklaracji poprzez program do obsługi PIT – dzięki temu nie musimy ruszać się z domu, mamy mniejszą szansę na pomyłkę, a także możemy szybciej uzyskać zwrot nadpłaconego podatku, jeżeli rozliczymy się z wyprzedzeniem.