Numer rejestracyjny Twojego komputera

Anonimowość w sieci jest tylko pozorna, o czym już nie raz przekonały się osoby, które próbowały jej nadużyć w niedozwolonym celu. Podstawowe dane, które pozwalają zidentyfikować nas w sieci, to adresy IP i MAC. Dziś podpowiadamy, jak sprawdzić IP i co warto o nim wiedzieć.

Internet stał się nieodłączną częścią życia większości z nas. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile raz dziennie sprawdzamy coś za pośrednictwem różnych urządzeń. Jednocześnie wciąż niewiele wiemy o tym, jak właściwie działa internet, a co za tym idzie – czego i jak można się dzięki niemu o nas dowiedzieć. Adresy IP i MAC to numery, przez które nasz komputer może zostać zidentyfikowany. Są to unikalne dane, które zostawiamy łącząc się z różnymi stronami i na podstawie których można trafić precyzyjnie na nasz ślad. Adresy IP i MAC sprawiają, że nasza anonimowość w sieci w rzeczywistości jest złudna, o czym zawsze warto pamiętać.

Czym jest IP i jakie są jego rodzaje?

Adres IP to identyfikator sieciowy, dzięki któremu możemy połączyć nasz komputer z internetem. Wyróżniamy dwa rodzaje IP – wewnętrzne i zewnętrzne. To pierwsze identyfikuje nas w ramach sieci lokalnej i jest nadawane przez przez router w obrębie naszej sieci Wi-Fi. IP zewnętrzne przypisywane jest przez naszego dostawcę internetu. Pozwala zidentyfikować nasz komputer poza lokalną siecią. IP może być przypisany na stałe lub zmieniać się co jakiś czas.

Jak sprawdzić IP sieciowe i zewnętrzne?

Wewnętrzne IP możemy sprawdzić z poziomu wiersza poleceń. Najszybciej otworzymy go wciskając klawisze Windows + R, a następnie wpisując „cmd”. W wierszu poleceń należy wpisać komendę „ipconfig”. Otrzymamy wówczas wszystkie potrzebne informacje.

IP zewnętrzne sprawdzimy wchodząc w ustawienia routera. Istnieją również specjalnie do tego przeznaczone strony np. checkip.pl. To chyba najszybsza i najprostsza metoda.

Jak wygląda adres IP?

Jest on najczęściej zapisywany w systemie dziesiętnym z kropkami jako przerwą. Może być również w systemie szesnastkowym oraz dwójkowym, oddzielony spacjami lub dwukropkiem. Adres IP jest podzielony na oktety – ośmiobitowe jednostki informacyjne. Obecnie stosuje się wersję IPv6, która jest już szóstą wersję protokołu IP.

Na LenovoZone możecie zobaczyć wideoporadnik na temat adresu IP: https://lenovozone.pl/blog/jak-sprawdzic-ip-i-mac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here