Maszyny CNC i ich wpływ na przemysł

Obrabiarki sterowane numerycznie, inaczej maszyny CNC, coraz częściej stanowią podstawowe wyposażenie nowoczesnych zakładów produkcyjnych. Wykorzystuje się je w wielu gałęziach przemysłu, na przykład przy wyrabianiu mebli i produkcji opakowań, do produkcji materiałów reklamowych oraz w ciesielstwie. Urządzenia te na naszych oczach zmieniają oblicze przemysłu.

CNC to skrót od Computerized Numeric Control. Maszyny CNC są  więc urządzeniami sterowanymi numerycznie, czyli komputerowo. Należą do nich różnego rodzaju obrabiarki wykorzystywane w przemyśle. Ich największą zaletą jest po pierwsze precyzja pracy, a po drugie powtarzalność. Zapewniają doskonałe odwzorowanie niezależnie od tego, jak bardzo skomplikowany jest projekt i mogą robić to niemal w nieskończoność, pracując wciąż na tym samym ustawieniu. Dzięki temu umożliwiają wysokiej jakości produkcję seryjną przedmiotów.

Zastosowanie obróbki CNC

Obróbka z wykorzystaniem maszyn CNC jest ceniona za swoją wszechstronność. Zarówno pod względem różnorodności obrabianych materiałów, jak i możliwości wykorzystania w wielu branżach. Chętnie korzystają z nich producenci opakowań, płyt meblowych czy wytłoczków. Maszyny CNC nadają się przy tym do obrabiania materiałów takich jak drewno, tworzywa sztuczne, płyty meblowe, płyty MDF, aluminium i materiały kompozytowe. Obrabiarki sterowane numerycznie wykorzystują możliwość precyzyjnej pracy, a dzięki temu producenci mogą oferować produkty w doskonałej jakości oraz rozszerzać swoją ofertę o nowe wyroby.

Istotne są także oszczędności finansowe, które producentom zapewnia wykorzystanie maszyn sterowanych numerycznie. Sam koszt obrabiarki CNC jest stosunkowo wysoki, lecz zwraca się w postaci mniejszej ilości odpadów materiałowych czy dzięki sprzedaży większej ilości wysokojakościowych produktów.

Obrabiarki sterowane numerycznie – jakie jeszcze zalety?

Tym, o czym warto wspomnieć charakteryzując maszyny CNC, jest możliwość samodzielnej konfiguracji procesu wytwórczego. Można zaprogramować obróbkę dokładnie według indywidualnych potrzeb serii produktów. Takie urządzenia wykorzystuje się do frezowania, cięcia, wykrawania, rozwiercania czy gwintowania. Z czasem dokupując kolejne maszyny CNC fabryka jest w stanie stworzyć zaawansowane rozbudowane centrum obróbki sterowanej numerycznie, wzbogacone m.in. o urządzenia wyposażone w głowice nalewające lub piszczące, systemy chłodzenia i wiele innych. Zapewnia to większą wydajność i precyzję pracy.

Artykuł przygotował sklep Akcesoria.cnc.info.pl oferujący wysokiej jakości sterowniki PLC FATEK – https://www.akcesoria.cnc.info.pl/117-automatyka/plc-sterowniki-programowalne/sterowniki-plc-fatek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here