fotolia.com, 107530592 | Autor: Photographee.eu

Idealne wyposażenie ogrodowe posłuży nam przez wiele lat. Oprócz tego będzie wygodne w użytkowaniu, łatwe w czyszczeniu i estetycznie wykonane. Jednak to właśnie trwałość powinniśmy umieścić na pierwszym miejscu swojej listy wymagań. W końcu meble ogrodowe to niemała inwestycja, dlatego warto kupować świadomie.

Tym, czego powinniśmy oczekiwać od mebli ogrodowych, są przede wszystkim: solidne wykonanie, wytrzymałość na warunki atmosferyczne, łatwość czyszczenia i funkcjonalność. Wyposażenie będzie narażone na intensywne działanie słońca, dużą wilgotność, zabrudzenia (w tym te po kawie i winie), często też na silny i długotrwały nacisk. Mimo to wiele osób wciąż wybiera wypoczynki ogrodowe, kierując się tylko atrakcyjną ceną i ładnym wyglądem. To ogromny błąd – w końcu to, że dany zestaw prezentuje się dobrze na sklepowej wystawie, nie oznacza, że za kilka miesięcy nie zmieni się w zużytą, niezdatną do użytku stertę śmieci. Niestety, jeżeli decydujemy się na coś taniego, nieposiadającego żadnych pisemnych gwarancji, musimy liczyć się z tym, że mamy do czynienia z kiepską jakością.

Zdecydowanie bardziej ekologicznym i w rezultacie oszczędniejszym rozwiązaniem, będą droższe zestawy meblowe. Dzięki temu unikniemy konieczności ich częstej wymiany, co w rezultacie odbije się pozytywnie na naszej sytuacji finansowej. Jeżeli zależy nam na niższym koszcie, najlepiej zapoznać się z ofertą sklepów internetowych. W sieci znajdziemy nie tylko liczne promocje, ale też większy wybór. Poza sezonem trafimy na atrakcyjne przeceny i rabaty, dzięki którym możemy zakupić wysokiej jakości wyposażenie w zdecydowanie niższej cenie. Oczywiście duży koszt nie zawsze oznacza, że dany mebel będzie lepszy, niż jego tańszy odpowiednik. W tym celu warto zapoznać się z charakterystyką i właściwościami materiałów, z których wykonuje się wyposażenie ogrodowe.

Drewno, metal czy technorattan? 

Zdecydowany klasyk w polskich ogrodach to drewno. Nic dziwnego – jest eleganckie, uniwersalne stylistycznie i dostępne w dość rozsądnej cenie. Jednak jest też materiałem bardzo trudnym w utrzymaniu. Wymaga regularnej konserwacji i impregnacji, przez co musimy poświęcić mu sporo uwagi. Oprócz tego, meble wykonane z desek pozyskiwanych z drzew iglastych wydzielają żywicę pod wpływem słońca. Drugim wśród najchętniej wybieranych tworzyw jest metal. W tym przypadku najlepiej zdecydować się na aluminium. Przy innych metalach musimy liczyć się z koniecznością zabezpieczania przed korozją. Jeżeli jednak zdecydujemy się na meble aluminiowe, zyskamy wyposażenie lekkie, trwałe i bezproblemowe w czyszczeniu oraz utrzymaniu.

Dla osób, które poza niezawodnością i praktycznością oczekują również eleganckiego wyglądu, stworzono technorattan. Materiał ten (w odróżnieniu od naturalnego rattanu) jest wyjątkowo trwały i odporny na działanie czynników atmosferycznych. Może przetrwać w nienaruszonym stanie bez 10-15 lat. Nie wymaga przy tym żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, impregnowania, czy konserwowania. Postoi na dworze przez cały rok i nie ulegnie uszkodzeniu. Wykonane z niego meble cieszą się coraz większym powodzeniem, chociaż ich cena jest nieco wyższa, niż np. modeli z aluminium.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here