Jak zrobić łóżko z palet? 3 proste kroki

0
2506

Łóżko z palet może stać się świetnym lokum do spania, jak i miejscem na wypoczynek dzienny. Na pierwszy rzut oka drewno z europalet sprawia wrażenie surowego i niezbyt ładnego, ale jest bardzo wytrzymałe i łatwe w obróbce. Sprawdź, jak samodzielnie wykonać wygodne łóżko z palet!

Łóżko z palet – materiały i czynności wstępne

Do budowy naszego łóżka z palet będą potrzebne europalety o standardowych wymiarach 120x80x14,4 cm. Zakładając, że chcemy, by łóżko z palet stanowiło podstawę do materaca o szerokości 140 cm, będziemy potrzebować cztery europalety. Cena europalet waha się od 10 do nawet 50 zł, zależnie od gatunku drewna.

Łóżko z palet – jakich materiałów potrzebujemy?

Niezbędne materiały do wykonania łóżka z palet to: lakier, lakierobejca lub też wybrana farba (np. popularna ostatnio biała farba kryjąca). Dobrze jest zakupić kątowniki i płaskowniki metalowe budowlane do łączenia palet (blaszki z otworami na śruby) oraz śruby o odpowiednim przekroju. Na samym początku, zanim rozmontujemy palety lub też zaczniemy je docinać, zeszlifujmy starą lub brudną powierzchnię drewna szlifierka oscylacyjną z użyciem papieru ściernego granulacji 60 lub 80.  Następnie po przetarciu mokrą gąbką możemy użyć papieru o grubości 200 lub 240. Trudno dostępne zakamarki, łatwiej będzie nam szlifować szlifierką kątową. Na koniec całość odkurzamy, ponieważ lakier nie będzie się trzymał zapylonej powierzchni.

Krok 1. Docinanie i łączenie palet

Jeśli nie chcemy, by nasze łóżko z palet było w stylu japońskim (niewiele wystające nad podłoże pomieszczenia), to będziemy zmuszeni połączyć palety warstwowo. Ważna rzecz – jeśli chcemy ułatwić sobie pracę i nie męczyć się z mocowaniem europalet „od środka”, płaskowniki, którymi połączymy poszczególne sekcje, musimy je zabezpieczyć filcem lub gumowanymi nakładkami. A wszystko to po to, by spód naszego łóżka nie rysował podłogi.

Krok 2. Przygotowanie zagłówka

Zagłówek taki możemy wykonać z pomocą pianki tapicerskiej dostępnej w sklepach budowlanych, materiału obiciowego i części europalety. Jeśli chcemy, by zagłówek był wysoki, to kłopot z głowy! Nie musimy zmniejszać europalety. Ważną rzeczą jest przymocowanie zagłówkowej europalety do plastra palet stanowiących podstawę pod materac. Tak więc łączymy pionową paletę za pomocą długich wkrętów przenikających, zarówno klocki, jak i deski.

Paletę stanowiącą zagłówek możemy obić pianką, a następnie przymocować ją za pomocą kleju do desek lub pistoletem meblarskim.

Krok 3. Malowanie i konserwacja łóżka z palet

Na rynku dostępny jest cały wachlarz lakierów. Jeśli chcemy, by faktura drewnianych słojów była widoczna, wybierzmy bezbarwną bejcę. Niezależnie jednak od tego, czy zastosujemy bejcę bezbarwną, czy farbę kolorystyczną, procedurę malowania musimy powtórzyć. Drewno sosnowe, najczęstszy półfabrykat do produkcji europalet jest drewnem o dużym współczynniku chłonności, i z pewnością okaże się, iż jedna solidna warstwa to za mało.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here