Jak wybrać najlepszego dostawcę internetu dla swojego domu

Wybór internetu do domu to nie lada wyzwanie. W tak ogromnej ilości ofert na rynku łatwo się pogubić, a co i rusz pojawiają się w tym zakresie nowe propozycje. Warto zatem wiedzieć, jakimi przesłankami kierować się, aby zapewnić domownikom szybki i stabilny internet. Jest kilka istotnych kwestii, jakie należy mieć przy tej okazji na uwadze.

Stabilność internetu

Dla każdego użytkownika niezmiernie ważne jest to, aby internet w domu był stabilny. Co to oznacza? Dokładnie to, że sieć będzie działała bez zakłóceń bez względu na warunki zewnętrzne. W kontekście stabilności sieci mówi się o internecie kablowym i radiowym. Połączenie radiowe ma ten plus, że podłączenie się do takiej sieci wymaga tylko odbiornika i nadajnika. Z tej opcji najczęściej korzystają mieszkańcy obszarów wiejskich oraz małych miejscowości, gdzie infrastruktura kablowa jest słabo rozwinięta lub nie ma jej w ogóle. Bardzo duża dostępność internetu radiowego to jego duża zaleta. Wadą jest natomiast podatność na warunki atmosferyczne – przy niekorzystnej pogodzie internet działa słabo lub – co gorsza – nie działa wcale. Jeśli chodzi z kolei o internet kablowy, to coraz większą popularnością cieszy się światłowód. To najbardziej stabilna ze wszystkich technologii sieciowych, ale dostępna jest głównie w dużych miastach. Tam, gdzie jej nie ma, pozostają lokalne firmy oferujące kablowe połączenia.

Prędkość połączenia

Szybki Internet w Krakowie czy w innej lokalizacji z pewnością docenią wszyscy domownicy. Bezkonkurencyjny jest pod tym względem światłowód – prędkość takiego połączenia może sięgać nawet 1 Gb/s. Niemniej warto zastanowić się nad tym, czy taka prędkość jest rzeczywiście niezbędna, aby członkowie rodziny mogli swobodnie korzystać z sieci. Sporo zależy tutaj od indywidualnych potrzeb. Jeżeli sieć jest potrzebna jedynie do przeglądania mediów społecznościowych i różnych stron, najwolniejszy pakiet oferowany przez operatora powinien w zupełności wystarczyć. Kiedy natomiast w rachubę wchodzi oglądanie filmów lub granie w trybie wieloosobowym, przyda się prędkość na poziomie 150-300 Mb/s.

Dodatkowe usługi

Sporo osób wybierających dostawcę internetu do swojego domu jest zainteresowanych dodatkowymi usługami takimi jak np. telewizja czy abonament telefoniczny. Takie poszerzone pakiety mają wiele zalet. Główną przesłanką przemawiającą na ich korzyść jest aspekt finansowy. Pakiet jest znacznie tańszy niż każda ze znajdujących się w nim usług zakupiona oddzielnie. Z punktu widzenia rodziny może to być strzałem w dziesiątkę.

Internet do domu – czy musi być to internet stacjonarny?

Aby swobodnie korzystać z internetu w domu, nie zawsze trzeba stawiać na ofertę internetu stacjonarnego. Jeśli np. ktoś mieszka sam lub dostęp do sieci potrzebny jest dwóm osobom, warto zastanowić się nad rezygnacją z internetu stacjonarnego. Być może internet mobilny będzie wówczas najlepszym rozwiązaniem. Operatorzy komórkowi mają dla klientów indywidualnych klientów coraz lepsze propozycje – wystarczy porównać ich oferty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here