Założenie sklepu internetowego może być trudnym zadaniem, ale z odpowiednią wiedzą i narzędziami, można to osiągnąć w krótkim czasie. Aby zacząć, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych elementów. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o zakładaniu e-commerce oraz wszystkim, co z nim związane. Dzięki zdobytej wiedzy dobrze się do tego przygotujesz i łatwiej osiągniesz sukces.
Jak założyć sklep internetowy?
Przed rozpoczęciem funkcjonowania sklepu internetowego ważne jest zarejestrowanie działalności gospodarczej i opracowanie strategii. W zależności od rodzaju biznesu, może to oznaczać konieczność rejestracji w lokalnym urzędzie lub uzyskania licencji od odpowiednich władz. Dodatkowo, przedsiębiorcy powinni stworzyć biznesplan, który nakreśla ich cele, założenia i strategie sukcesu. Plan ten powinien również obejmować badania rynku i analizę konkurencji, aby zapewnić, że firma odnajdzie swoje miejsce na rynku. Dowiedz się więcej o e-sklepach na https://wenet.pl/oferta/sklepy-internetowe.
Sklep internetowy – od czego zacząć?
Pierwszym krokiem w tworzeniu sklepu internetowego jest rejestracja nazwy domeny i wybór usługi hostingowej.
Domena to internetowy adres oraz identyfikator Twojej marki. Przy jej wyborze ważne jest, aby upewnić się, że jest łatwa do zapamiętania i odzwierciedla branżę, w której działasz oraz jest charakterystyczna dla Twojej marki. Warto zadbać m.in. o odpowiednią długość (domena powinna być krótka) czy użycie słowa kluczowego.
Hosting natomiast to usługa polegająca na udostępnianiu miejsca na serwerze, na którym przechowywane są wszystkie pliki i elementy Twojego sklepu internetowego. Dzięki dobremu hostingowi e-sklep jest dostępny dla klientów 24/7 oraz działa sprawnie i szybko. Z tego powodu należy zadbać o odpowiedniego, sprawdzonego dostawcę tej usługi.
Dodatkowo, przy wyborze dostawcy usług hostingowych, upewnij się, że oferuje on funkcje i usługi, które są niezbędne dla e-sklepu. Ponadto, jeśli będziesz prowadzić działania na terenie Polski, serwery Twojego e-commerce również powinny być w naszym kraju. To zapewni szybsze wczytywanie witryny.
Projekt graficzny to trzeci filar składający się na sklep internetowy. Trzeba zadbać, aby był spójny, atrakcyjny dla odbiorców i wywoływał pozytywne wrażenia. Musi on przyciągać wzrok i zachęcać do interakcji potencjalnych klientów. Przy okazji omawiania kwestii wizualnych, należy wspomnieć, że wszelkie treści wizualne, jak grafiki czy zdjęcia powinny być zoptymalizowane i wysokiej jakości. Kolorystyka powinna być dopasowana do branży i grupy docelowej, aby uzyskać lepszy efekt promocji.
Kolejnym bardzo ważnym elementem dla sklepu internetowego są zamieszczane tam treści np. opisy produktów czy kategorii. Muszą one wyczerpujące, pisane językiem korzyści i zgodne z zasadami SEO (np. zawierające słowa kluczowe). To pomoże lepiej pozycjonować się Twojemu e-sklepowi w wynikach wyszukiwania i wpłynie także na jego promocję.
Trzeba także zadbać o responsywność, czyli dopasowanie e-sklepu do urządzeń mobilnych, ponieważ wielu użytkowników kupuje za pomocą np. smartfona. Według Raportu E-commerce w Polsce 2022 dostępność na urządzeniach mobilnych to jeden z czynników motywujących do zakupów.
Klientom trzeba także zapewnić bezpieczeństwo przede wszystkim poprzez wdrożenie certyfikatu SSL, który szyfruje przesyłane dane. To wzbudzi ich zaufanie i poczucie, że nie mają czego się bać podczas zakupów w tym e-commerce.
Warto udostępnić konsumentom także kilka form komunikacji np. czat na żywo i formularz kontaktowy, aby w razie pytań mogli je zadać i rozwiać swoje wątpliwości dotyczące zakupów.
Jak wypromować sklep internetowy?
Świeżo założonemu sklepowi internetowemu potrzebna jest również promocja, aby mógł zacząć sprzedawać i dobrze funkcjonować.
Optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek (SEO) może pomóc zwiększyć widoczność e-sklepu i przyciągnąć więcej klientów. Obejmuje to takie działania, jak:
- użycie odpowiednich słów kluczowych ,
- optymalizację techniczną i treści,
- wartościowe linkowanie zewnętrzne.
Wykorzystanie mediów społecznościowych w celu dotarcia do potencjalnych klientów to kolejny skuteczny sposób na promocję sklepu internetowego. Założenie konta na popularnych platformach, takich jak Facebook, Instagram, Twitter czy YouTube, może pomóc w dotarciu do szerszej grupy odbiorców i zwiększyć świadomość marki. Dodatkowo, angażowanie się poprzez odpowiadanie na komentarze i wiadomości może pomóc w budowaniu relacji z klientami. Co więcej, sklepy internetowe wykorzystują działania, takie jak oferowanie zniżek i ofert specjalnych za pośrednictwem Social Mediów, co może pomóc zwiększyć sprzedaż.
Jeśli chcesz, aby Twój dedykowany sklep internetowy przygotowali specjaliści, zgłoś się do WeNet. Doradcy internetowi zbadają Twoje potrzeby, dokonają wyceny działań, zbudują i skonfigurują e-sklep, a następnie przetestują jego działanie i wprowadza ewentualne poprawki.
Umów się na bezpłatną wycenę!