Ile trwa nauka programowania?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak zostać programistą i ile trwa nauka kodowania. Odpowiedź na te pytania jest o tyle trudna, że czas potrzebny do zostania programistą zależy od wiedzy, motywacji i zaangażowania.

Najtrudniejsze są początki

Każdy, kto chce podjąć się nauki programowania, musi przede wszystkim wybrać odpowiednią szkołę lub kurs. W zależności od formy nauki (dzienna, wieczorowa, weekendowa) oraz konkretnej akademii programowania, czas nauki może się różnić. Przykładowo w Codecool (https://codecool.com/pl/) uznaje się, że kursant może znaleźć pracę po około 9-12 miesiącach szkolenia. Niektórzy programiści są zdania, że wszystkiego można nauczyć się w miesiąc, natomiast inni uznają, że prawdziwy programista to osoba, która przez co najmniej kilka lat szkoli się, uczy i zdobywa doświadczenie. Można jednak stwierdzić, że optymalny czas, który pozwala na zdobycie odpowiednich umiejętności, wynosi od pół roku do dwóch lat, a wiele zależy od osobowości kursanta, jego motywacji i zaangażowania.

Nauka programowania zawsze wymaga czasu

Warto pamiętać o tym, że programowania nie da się nauczyć w kilka dni (w przeciwieństwie do jazdy na rowerze czy na nartach). Naukę kodowania można raczej przyrównać do poznawania języka obcego. W programowaniu zawsze można nauczyć się czegoś nowego, poznać inny język, nowości rynkowe lub stworzyć samodzielnie coś innowacyjnego. Tempo nauki jest oczywiście kwestią indywidualną, jednak spore znaczenie ma tutaj czas i systematyczność. Każdy, kto marzy o byciu programistą, powinien przygotować się na ciężką pracę przez kilka miesięcy. Zajęcia w szkołach w trybie dziennym odbywają się zwykle od poniedziałku do piątku (na przykład od 9 do 15 albo od 9 do 17), a więc poświęcić trzeba większość dnia. Po powrocie do domu wielu kursantów ćwiczy i zdobywa nowe umiejętności, dlatego można stwierdzić, że nauka programowania jest bardzo wymagająca. Programiści muszą cały czas podnosić swoje kompetencje, uczyć się i zdobywać nową wiedzę, dlatego zawód ten z jednej strony rozwija, a z drugiej może wiązać się z brakiem czasu na inne aktywności. Programowanie trzeba też lubić, ponieważ ta praca oznacza wielogodzinne siedzenie przy komputerze, a także rozwiązywanie problemów. Spore znaczenie ma także motywacja do nauki, ponieważ zwykle te osoby, które decydują się na kurs ze względu na wysokie zarobki programisty, szybciej się wypalają. Motywacja wewnętrzna, pasja i chęć poznania mogą za to pomóc w osiągnięciu sukcesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here