Faktoring

Środki zamrożone na fakturach to jedna z największych bolączek, z jakimi musi się mierzyć firma, która wystawia dokumenty o odroczonych terminach zapłaty. Konieczność wypłaty wynagrodzeń oraz płacenie podatków wymusza na nas jednak zachowanie płynności finansowych. Z pomocą przychodzi nam faktoring, który przyśpieszy płatność za wystawione faktury i zabezpieczy nas finansowo. Co warto o nim wiedzieć i dla jakich firm jest on dedykowany?

  1. Na czym polega faktoring?
  2. Kiedy zdecydować się na finansowanie faktur?
  3. Co możemy zyskać poprzez faktoring online?

Na czym polega faktoring?

Faktoring to rozwiązanie dla wielu firm, które wystawiają faktury kontrahentom z odroczonym terminem zapłaty. Tego rodzaju finansowanie faktur likwiduje problem zamrożonych środków, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania firmy.

Warto jednak zaznaczyć, że faktoring polega przede wszystkim na przyśpieszeniu płatności. Są one wypłacane jako zaliczka od faktora, zanim kontrahent zapłaci za nasze usługi. Nie jest to zaś finansowanie niezapłaconych faktur po terminie.

Żeby faktor wykonał nam przelew, potrzebuje w tym celu wykupić od nas niewymagalną fakturę na kwotę, która jest także na dokumencie dla kontrahenta. Opłata faktury wynosi jej przeważającą część, około 80-90% brutto całej sumy. Co się dzieje zresztą? Oczywiście nie ginie ona nigdzie po drodze. Jest ona wypłacana po dokonaniu przelewu przez klienta oraz po potrąceniu należnej prowizji.

Wybrany przez nas faktor ustala nam limit, może on wynieść nawet 1 000 000 zł. W tym celu sprawdzane są nie tylko nasze przepływy finansowe, ale również portfele kontrahentów. Dlatego nie należy mylić limitu faktoringowego od zdolności kredytowej. W wielu przypadkach uzyskana kwota jest wyższa aniżeli maksymalny kredyt, który możemy otrzymać w banku jako firma.

Kiedy zdecydować się na finansowanie faktur?

Płynność finansowa to podstawa, żeby firma mogła się rozwijać i mieć pieniądze na bieżące wydatki. Zanim jednak zdecydujemy się na faktoring online, warto przeliczyć, czy taka forma płatności jest dla nas opłacalna. W niektórych przypadkach opłacanie dodatkowych prowizji, żeby otrzymać pieniądze 30 czy 60 dni po terminie jest zbędne.

Jeśli jednak potrzebujemy bezpiecznych źródeł finansowania firmy, faktoring jak najbardziej jest dla nas. To właśnie dzięki niemu unikniemy wszelkich zatorów płatniczych, jeśli regularnie wystawiamy faktury z długim, odroczonym terminie płatności.

Finansowanie faktur jest szczególnie potrzebne małym firmom. Kiedy długie terminy płatności są niekiedy warunkiem kontraktów, zadbanie o płynność jest bardzo trudne. Oczekiwanie na płatność kilka miesięcy uniemożliwia nam opłacenie pracowników, czy też podatków. Dlatego też mniejsze firmy mogą zyskać na takiej współpracy. Z ofertą faktoringu warto zapoznać się na stronie https://pragmago.pl.

Co możemy zyskać poprzez faktoring online?

Bezpieczeństwo finansowe, jakie zyskujemy dzięki faktoringowi, jest nieocenione. Niesie on wiele korzyści firmom, które potrzebują płynnej gotówki, a do tej pory były uzależnione od terminów płatności swoich kontrahentów.

Pamiętajmy także, że faktoring nie jest formą kredytu, czy pożyczki. Jest to wykupywanie od nas faktur, a także wypłacanie zaliczki oraz potrącanie prowizji. Dzięki temu modelowi nie jest obarczona nasza zdolność kredytowa.

Jeśli zaś posiadamy płynność finansową, mamy większe możliwości na rozwój firmy. Oprócz stałych zobowiązań jak podatki czy wypłaty możemy także zaplanować zakup nowego sprzętu, czy oprogramowania. Ponadto zyskujemy opinię rzetelnej, wypłacalnej firmy w oczach nie tylko innych podmiotów, ale także naszych pracowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here