Druk 3D – co warto wiedzieć o tej technice produkcyjnej

Druk 3D to jedna z najnowszych dziedzin technologii produkcyjnych. Jednocześnie niewiele osób ma świadomość, że sama koncepcja tworzenia przedmiotów przy pomocy technik przyrostowych istnieje już pod ponad 30stu lat! Co zatem warto wiedzieć o druku 3D i do czego można go wykorzystać? O tym w naszym dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Druk 3D ma wiele zastosowań – do czego można stosować druk 3D?

Druk 3D to uniwersalna technologia wytwarzania przedmiotów. Może być stosowana praktycznie do każdego obiektu, którego „cyfrową matrycę” wykonano w programach do tworzenia modeli 3D. Powoduje to, że projekt do druku 3D jest ograniczony jedynie wyobraźnią i umiejętnościami osoby wykonującej projekt. Oczywiście osobną kwestią jest techniczne przygotowanie projektu do druku 3D, jednak w internecie znajduje się wiele materiałów, które wspomogą edukację w zakresie stworzenia prawidłowego modelu do druku 3D

Jednocześnie swobodę projektową zapewnia niski koszt druku 3D, który pozwala na wykonywanie wielu prób w celu dojścia do idealnego efektu, bez ponoszenia istotnych nakładów finansowych.

Wydruki 3D są tak samo wytrzymałe jak normalne przedmioty wykonywane z tworzyw

Kolejną interesującą informacją, dotyczącą druku 3D jest wytrzymałość obiektów wykonanych przy pomocy tej techniki. Pozornie wydawać się może, że przedmioty będące wydrukami 3D są delikatne i łamliwe. Jednak przy zastosowaniu odpowiednich parametrów wydruku 3D oraz prawidłowym wyborze samego tworzywa druk 3D będzie posiadał tą samą wytrzymałość co przedmioty wytworzone w klasycznych technikach wytwórczych.

Jednocześnie należy pamiętać o tym, że druk 3D można wykonywać z wielu tworzyw, które posiadają różną wytrzymałość i odporność i mogą być zamiennie stosowane, w zależności od końcowego zastosowania obiektu z drukarki 3D.

Druk 3D co warto wiedzieć o tej technice produkcji, by móc z niej korzystać?

Podsumowując, druk 3D to niezwykle interesująca metoda produkcyjna, która może znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Ze względu na fakt, że druk 3D jest technologią tanią i uniwersalną jej popularność stopniowo zwiększa się a zakres użytkowania jest coraz szerszy. Warto powiększać swoją wiedzę na temat druku 3D jako interesującej alternatywie produkcyjnej, która w najbliższej przyszłości będzie miała coraz większe znaczenie w przemyśle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here