Dotacje na innowacje

Nawet 20 milionów Euro dotacji na prowadzenie badań przemysłowych i prac rozwojowych mogą pozyskać polskie firmy w ramach dofinansowania z Unii Europejskiej. Wnioski w ramach poddziałania 1.1.1: Program Operacyjny Inteligentny Rozwój (PO IR) można składać do końca grudnia 2018 roku.

Dotacje na B+R szansą dla firmy

Obecny budżet Unii Europejskiej kładzie szczególny nacisk na finansowanie przedsięwzięć mających podnieść standard życia ludzi, z uwagi na swój innowacyjny charakter. To właśnie innowacyjność prowadzonych operacji w największym stopniu podlega ocenie i decyduje o tym, czy dany projekt będzie miał szansę na uzyskanie dofinansowania w ramach programu operacyjnego. Warunkiem przystąpienia do programu jest posiadania statusu mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa, które na terenie Rzeczypospolitej Polskiej realizuje projekt badawczo-rozwojowy.

Poddziałanie 1.1.1 POiR: maksymalne kwoty dofinansowania

Jeśli zasadniczą częścią planowanego projektu jest prowadzenie badań przemysłowych (wartość kosztów badań przemysłowych wynosi ponad 50% kosztów kwalifikowalnych projektu), firma może otrzymać maksymalnie 20 milionów Euro dotacji. Jeśli zasadniczą częścią operacji są badania i prace rozwojowe (również ponad 50% kosztów kwalifikowalnych), firma może otrzymać dotację o maksymalnej wysokości 15 milionów Euro.

Za prace badawczo-rozwojowe uważa się działania mające na celu wprowadzenie innowacyjnych technologii i rozwiązań, które zwiększą konkurencyjność danej firmy na rynku. Co ważne, szansę na dofinansowanie mają zarówno projekty nowe, jak i te, które znajdują się już w fazie realizacji.

Z kolei badaniami przemysłowymi określa się ogół działań prowadzących do poszerzenia dotychczasowej wiedzy dla tworzenia innowacyjnych produktów, usług i procesów przemysłowych bądź ulepszenie produktów i usług istniejących.

Dla kogo jest poddziałanie 1.1.1

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój adresowany jest do firm z terenu całej Polski. Pierwszy nabór wniosków prowadzony był w okresie od lutego do maja, drugi rozpoczął się w lipcu i potrwa do grudnia. Zostało więc jeszcze trochę czasu na zaplanowanie działań dla wszystkich tych, którzy chcą przystąpić do programu i zgłosić swój projekt. Możliwość uzyskania nawet 20 milionów Euro na prowadzenie prac i badań rozwojowych sprawia, że zainteresowanie dotacjami jest ogromne. Warto mieć to na uwadze i przygotować wniosek, który zapewni firmie wysoką ocenę i dobre miejsce na liście rankingowej. Czytaj więcej na temat: 1.1.1 POiR – badania przemysłowe i prace rozwojowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here