wentylacja

Nowoczesne biura zachwycają wystrojem, aranżacyjnymi pomysłami oraz ergonomią, dzięki czemu praca w takim miejscu jest komfortowa. Żeby jednak tak było, trzeba też zadbać o odpowiednie wentylowanie i klimatyzowanie pomieszczeń. Co warto wiedzieć na ten temat?

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków w miejscu pracy. Jednym z jego głównych zadań jest zagwarantowanie optymalnej wymiany powietrza, czyli takiej, która będzie idealnie dopasowana ze względu na funkcjonowanie i przeznaczenie pomieszczeń. To ważne zwłaszcza pod tym kątem, że powietrze w biurowych wnętrzach stale ulega zanieczyszczeniom, a więc niewydolna wentylacja może znacząco pogorszyć jakość prac i bezpieczeństwo zatrudnionych osób.

Wentylacja – co warto wiedzieć na jej temat?

Tak naprawdę istnieje jej kilka rodzajów. Jedną z nich jest tzw. wentylacja naturalna, gdzie ogromne znaczenie ma przede wszystkim różnica temperatur pomiędzy powietrzem wewnątrz i na zewnątrz budynku. Za sprawą tych odmiennych wartości następuje wymiana powietrza. Najczęściej dostaje się ono poprzez kratki wentylacyjne i nawiewniki. Jeśli okna są nieszczelne, to także tą drogą powietrze stale się miesza.

Drugim rodzajem jest wentylacja mechaniczna, która nie jest zależna od warunków atmosferycznych, lecz napędzana przez wentylator bądź inne urządzenie. Poza tym podziałem, istnieje też inny – na wentylację ogólną (równomierna wymiana powietrza w całym pomieszczeniu pracy) oraz miejscową (w jednym konkretnym miejscu).

Klimatyzacja – coraz popularniejsza

Wentylacja nie jest jedynym sposobem, aby utrzymać dobry klimat w miejscu pracy, bo coraz częściej, szczególnie w biurowcach, stosuje się klimatyzację. Odpowiada przede wszystkim za utrzymania właściwego poziomu licznych parametrów: wilgotności, temperatury, ciśnienia i składu chemicznego powietrza. Cechuje ją ogrom zalet, lecz każdy pracodawca, który się na nią zdecyduje, musi zapewnić jej odpowiednią konserwację, aby nie dochodziło do awarii. Powinien też stosować środki ograniczające natężenie i rozprzestrzenianie się hałasu spowodowanego pracą klimatyzatora (to samo zresztą dotyczy urządzeń wentylacyjnych).

Pamiętajmy, że jako pracodawcy odpowiadamy za dobre samopoczucie pracowników. Możemy od nich wymagać wydajnej pracy, ale nim to zrobimy, postarajmy się zapewnić jak najlepsze warunki. Wentylowanie pomieszczeń to absolutna konieczność, możemy też jednak pokusić się o zainstalowanie klimatyzacji, aby warunki panujące w naszej firmie były perfekcyjne.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.bricomarche.pl/ogrzewanie-i-wentylacja/wentylacja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here