mały zus
Fot. Pexels.com

Prowadzenie własnej firmy nie jest łatwe. Zwłaszcza na początku. Nowe przedsiębiorstwo wymaga dużo czasu, a także środków finansowych. Jednym z rozwiązań zmniejszających koszty jest skorzystanie z małego ZUSu. Czym jest i kto może skorzystać z takiego rozwiązania? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Przeczytaj też: http://www.synat.pl/maly-zus-dla-firm/

Mały ZUS – podstawowe informacje

Skorzystanie z tej opcji wiąże się z wpłacaniem niższych składek na ubezpieczenie społeczne. Regułą jest, że kwota na ZUS obliczana jest na podstawie dochodów z roku ubiegłego. Jednak z przypadku małego ZUSu kwota ta zostaje obniżona.

Z takiego rozwiązania mogą skorzystać jedynie osoby, które nie przekroczyły przychodu w wysokości 120 tys. zł za miniony rok. Mniejsze składki można płacić maksymalnie przez 36 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

W przypadku osób, które już w 2020 roku korzystały z niższych składek na ubezpieczenie społeczne nie ma potrzeby ponownego składania wniosku. Ulga zostanie naliczona także w tym roku. Chyba, że minie maksymalny okres uprawniający do korzystania z niższych świadczeń. Drugą ewentualnością jest przekroczenie maksymalnej kwoty przychodu w 2020 roku.

Mały ZUS, a wznowienie firmy.

Jeśli przed zawieszeniem firmy opłacało się standardowe składki do ZUS należy w ciągu 7 dni od wznowienia przedsiębiorstwa złożyć wniosek ZUS ZUA. Oczywiście dotyczy to sytuacji, w której spełnia się warunki przystąpienia do małego ZUSu.

Ważnym aspektem jest oddanie wniosku w terminie do 7 dni od daty ponownego rozpoczęcia działalności gospodarczej. Przekroczenie tego terminu sprawi, że obowiązkowo trzeba będzie odkładać standardowe stawki. Firmy, które wcześniej korzystały z ulgi i dalej spełniają warunki będą automatycznie ponownie rozliczane na zasadzie małego ZUSu.

 

Mały ZUS może okazać się wielką ulgą dla młodego przedsiębiorcy. Zaoszczędzone pieniądze mogą pozwolić w zrealizowaniu inwestycji. Jednak przede wszystkim mogą odciążyć budżet. Warto skorzystać z takiego ułatwienia, zwłaszcza w początkowej fazie prowadzenia firmy kiedy liczy się każda złotówka. Jeśli spełniasz wymogi czas na wypełnienie odpowiedniego wniosku.

Zobacz też: http://openid.pl/zawieszenie-i-likwidacja-dzialalnosci-gospodarczej-o-czym-nalezy-pamietac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here