Czy opłaca się ubezpieczać klasyka?

W momencie zakupu samochodu zabytkowego nie zastanawiamy się nad tym, jakie sytuacje losowe mogą nas spotkać. Niektórzy nabywający oldtimery pasjonaci decydują się na ich zakup tylko i wyłącznie dlatego, że w przyszłości chcą spędzać długie godziny na ich reperowaniu i odrestaurowywaniu, kontaktowaniu się z innymi miłośnikami tego konkretnego modelu, a tylko od czasu do czasu mają zamiar wyjeżdżać owym pojazdem na ulice. Wychodzą więc z założenia, że nie opłaca im się kupować ubezpieczenia dla pojazdu bo przecież co może wydarzyć się podczas jednej przejażdżki po osiedlu?

Żółte tablice znakiem rozpoznawczym samochodu zabytkowego

Charakterystyczny kolor żółty, w jakim wykonane zostały tablice rejestracyjne umieszczone na starych samochodach sugerują nam, że są to pojazdy uznane za zabytki. Nie trudno zauważyć, że nie każdy stary samochód taką tablicę posiada. Warto w tym miejscu odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego.

Według prawa, aby auto mogło otrzymać miano zabytku musi spełnić ściśle określone kryteria. W pierwszej kolejności sprawdzany jest wiek danego samochodu. Powinien on wynosić co najmniej 25 lat, a od minimum 15 lat nie powinien być już produkowany. Dosyć istotną kwestią jest również ilość znajdujących się pod maską oryginalnych części. Jeśli obecność zamienników przekracza 25% to niestety taki pojazd nie może zostać uznany za zabytek.

Warto zwrócić uwagę na przywileje płynące z zarejestrowania pojazdu. Przede wszystkim po dopełnieniu całej procedury nie ma już konieczności pojawiania się na przeglądach technicznych. Dodatkowo można liczyć na zniżki na ubezpieczenia OC, a także istnieje opcja czasowego zawieszenia ubezpieczenia. Sporo osób się na nią decyduje, nie myśląc o konsekwencjach.

Chciałem się przejechać tylko raz

Pojedynczy wyjazd samochodem z garażu wystarczy, aby go uszkodzić. Nie da się przewidzieć co nas spotka na drodze, czy nie spowodujemy stłuczki bądź nie weźmiemy udziału w wypadku. Jeśli chcesz wziąć udział w zlocie samochodów zabytkowych to również nie możesz być pewien tego, że nie wydarzy się na nim nic, co mogłoby zaszkodzić stanowi technicznemu Twojego pojazdu.

Posiadając ubezpieczenie dedykowane klasykom (np. https://www.sureterm.com/classic-car-insurance/) możemy być pewni, że w przypadku zaistnienia niecodziennych sytuacji, wskutek których ucierpi nasz pojazd, przysługuje nam ubezpieczenie na pokrycie powstałych szkód. Jak to mówią – lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego korzystniej dla nas jest jednorazowo wykupić ubezpieczenie, niż płacić kilkadziesiąt złotych za naprawę uszkodzonego pojazdu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here