5 pytań, które warto zadać przed wzięciem kredytu

Rozważasz wzięcie kredytu, aby sfinansować realizację planów, ale nie jesteś pewien, czy podołasz comiesięcznemu spłacaniu rat? Żadne zobowiązanie nie powinno być zaciągane bez dokładnie przemyślanego planu spłaty długu, dlatego zanim zaciągniesz chwilówkę, sprawdź, czy jesteś gotów na to przedsięwzięcie.

Niezależnie od tego, czy dzięki dodatkowym środkom uzyskanym dzięki pożyczce gotówkowej chcesz sfinansować zakup samochodu, remont mieszkania czy też wyjazd na egzotyczne wakacje czy zakup wymarzonego sprzętu RTV – każdy dług trzeba będzie spłacić z nawiązką. Produkty bankowe takie, jak kredyty gotówkowe, kredyt samochodowy, pożyczka z karty kredytowej to przydatne narzędzia, które pomogą sfinansować twoje potrzeby. Zanim jednak z nich skorzystasz upewnij się, że dasz radę spłacać raty zgodnie z harmonogramem. Oto 5 pytań, które dobrze zadać sobie, zanim weźmiesz kredyt gotówkowy.

Czy stać mnie na comiesięczną ratę?

Wydaje się, że jest to podstawowe pytanie, które każdy klient banku powinien zadać sobie przed zaciągnięciem pożyczki. Okazuje się jednak – jak pokazują statystyki – że mimo wszystko wielu Polaków ma problemy z terminowym wywiązaniem się ze spłaty. Ustalając harmonogram pozbywania się długu upewnij się, że wysokość raty nie przekracza twoich możliwości. Aby to zrobić, skorzystaj z kalkulatora kredytowego. Dzięki niemu możesz przeanalizować różne scenariusze, zakładające krótki i długi czas spłaty.

Czy żyję „od pierwszego do pierwszego”?

Zasada jest prosta – jeśli już teraz ledwo wiążesz koniec z końcem, nie pożyczaj pieniędzy. Zakładanie, że mimo problemów z płynnością finansową dasz radę wygospodarować dodatkowych kilkaset złotych miesięcznie, jest bardzo daleko posuniętym optymizmem.

Czy mam już inne zobowiązania?

Spłacasz już jakieś kredyty gotówkowe, kredyt samochodowy albo kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu? Zastanów się dwa razy, zanim zaciągniesz kolejne zobowiązanie. To właśnie takie spiętrzenie różnych długów może prowadzić do spirali zadłużenia. Szczególnie niebezpieczne jest pożyczanie pieniędzy, by spłacić inne pożyczki – na przykład kredyty gotówkowe spłacać pożyczką z karty.

Czy faktycznie potrzebuję pożyczki?

Pożyczasz pieniądze, aby zrealizować swoje marzenia, a nie faktyczne potrzeby? To dobrze – również po to stworzono kredyty gotówkowe czy też kredyty na remont mieszkania. Zanim jednak skorzystasz z tych produktów, zastanów się dwa razy czy faktycznie jesteś w stanie zapłacić za swoje marzenia co najmniej 120% ich wartości (często właśnie tyle pieniędzy trzeba oddać bankowi).

Czy mam „plan B”?

W życiu dobrze jest być optymistą, jednak jeszcze lepiej jednocześnie zachować i pozytywne myślenie, i być przygotowanym na niekorzystny rozwój sytuacji. Zastanów się, co stanie się w przypadku, gdy stracisz płynność finansową. Jak będziesz wtedy spłacać pożyczkę? Jeśli nie masz oszczędności, być może warto kupić dodatkowe ubezpieczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here