Jednym słowem: tak! Dane przechowywane w chmurze są bezpieczne, jeśli wybierzemy zaufanego dostawcę usług. Coraz więcej firm decyduje się na przeniesienie codziennej pracy swojej firmy w strefę internetową, ponieważ przechowywanie danych w chmurze ma niezwykle dużo zalet.
Fakty dowodzą, że najczęściej do wykradania danych dochodzi z powodu niestosowania podstawowej higieny użytkowania konta przez samych użytkowników – jak przekazywanie hasła do konta nieodpowiednim osobom.
Dlaczego przechowywanie danych w chmurze jest lepsze niż na dysku twardym?
Bez wątpienia usługodawcy oferujący przechowywanie danych w chmurze mają zdecydowanie bardziej zaawansowane możliwości dbania o bezpieczeństwo danych, niż pozwolić może sobie na to typowy przedsiębiorca. Firmowe komputery mogą, chociażby ulec niespodziewanej awarii, a i prościej jest się na taki komputer włamać. Natomiast profesjonalny usługodawca zawsze jest dwu- czy nawet trzykrotnie zabezpieczony przed ewentualnością jakiejkolwiek awarii, chociażby poprzez tworzenie kopii zapasowych plików. Pliki przechowywane w chmurze są przede wszystkim często szyfrowane, co nie pozwala na kradzież danych, ponieważ rozszyfrowanie kodu bez klucza zajęłoby hakerom zbyt dużo czasu, aby mogło okazać się to dla nich opłacalne (mogliby nawet tego nie dożyć, bo bywa, że zajmuje to lata). Wprowadzenie zabezpieczeń na tym samym poziomie indywidualnie w obrębie firmowego serwera wiązałoby się z ogromnymi kosztami. Korzystanie z chmury jest więc także sposobem na minimalizację kosztów, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej ochrony danych.
Przechowywanie danych w chmurze pozwala także uzyskać dostęp do potrzebnych nam danych natychmiastowo z każdego miejsca na ziemi, w każdym momencie i na każdym możliwym urządzeniu – jeśli tylko znamy prawidłowe hasło. Kolejną mocną stroną rozwiązania w postaci chmury jest nieograniczona pojemność takiego internetowego dysku, a także odciążenie serwera i sprzętu naszego przedsiębiorstwa. Więcej o bezpieczeństwie przechowywania danych w chmurze przeczytasz tutaj: https://fordata.pl/przechowywanie-danych-w-chmurze-a-bezpieczenstwo-plikow/
Na czym polega właściwa higiena użytkowania?
Przede wszystkim ważne jest, aby zabezpieczyć sobie połączenie internetowe i zawsze logować się z bezpiecznych sieci na bezpiecznych urządzeniach. Oznacza to między innymi zainwestowanie w system VPN, który pozwoli na ukrycie naszego IP oraz szyfrowanie danych, które przesyłamy poprzez sieć. Oprócz tego niezmiernie ważną jednak często bagatelizowaną kwestią jest hasło. Nie tylko powinno się ustalić naprawdę „silne” hasło, ale także zmieniać je co jakiś ustalony czas, na przykład co miesiąc, trzy miesiące czy choćby pół roku. Siłę hasła wyznacza się, biorąc pod uwagę, jak trudno będzie je odgadnąć potencjalnemu hakerowi. To oznacza, że hasło powinno zawierać duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne, ale także trzeba pamiętać o tym, aby jego kontekst był nieoczywisty. Hasła nie powinny być także spisywane na karteczkach, a już na pewno unikajmy wieszania ich w widocznych miejscach, gdzie może zauważyć je nieautoryzowana osoba.