Hala stalowa na przestrzeni kilku ostatnich lat stała się jedną z atrakcyjniejszych inwestycji dla różnego rodzaju przedsiębiorstw, którym zależy na posiadaniu funkcjonalnego obiektu dopasowanego do konkretnych potrzeb. Ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie tego typu konstrukcje mogą pełnić funkcję magazynów, zakładów produkcyjnych, hal sportowych, przechowalni owoców, ujeżdżalni, chlewni, obór oraz kurników. Aby hala stalowa mogła w pełni spełniać swoje zadanie, winna być wykonana z solidnych materiałów.
Trwałość hal stalowych
Zgodnie z normą PN-EN 1990 każda hala stalowa jest obiektem zaliczanym do 4 kategorii. Stąd też przewidywany okres użytkowania tego typu konstrukcji wynosi 50 lat. Należy jednak pamiętać, że trwałość takiego obiektu zazwyczaj jest o wiele dłuższa, co w głównej mierze zależne jest m.in. od takich czynników jak:
- jakość materiałów użytych do wzniesienia konstrukcji,
- warunki oraz sposób użytkowania obiektu,
- wykorzystane rozwiązania techniczne,
- dbałość o odpowiednie wykończenie, zwłaszcza w przypadku najbardziej newralgicznych punktów konstrukcyjnych,
- eksploatacja budynku wraz z upływem czasu.
Dlatego też decydując się na inwestycję w halę stalową, warto, jest skorzystać z usług firmy o dużym doświadczeniu, w przypadku której można liczyć na wykorzystanie najwyższej jakości komponentów i wykonanie projektu oraz całej konstrukcji na miarę konkretnych potrzeb. W ten sposób mamy gwarancję, że wzniesiony obiekt przetrwa nie tylko wiele lat, ale co ważniejsze zapewni bezpieczne użytkowanie.
Co wpływa na wytrzymałość hali stalowej?
Aby hala stalowa była stabilną i bezpieczną konstrukcją dla osób ją użytkujących, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach, które zagwarantują wytrzymałość tego typu obiektu. Mowa w tym momencie m.in. o:
- Dobrze przygotowanym projekcie – w przypadku konstrukcji stalowych nie wystarczą nawet te bardzo trwałe i solidne elementy, niezbędne jest także dokonanie wszelkich obliczeń i pomiarów, które pozwolą na realizację zadania na wysokim poziomie. Dlatego też projekt hali powinien być wykonany w sposób profesjonalny i rzetelny z uwzględnieniem najdrobniejszych szczegółów.
- Wysoka jakość komponentów – podstawą, mającą wpływ na wytrzymałość omawianych budynków, jest wykorzystanie wyłącznie sprawdzonych i starannie wyselekcjonowanych materiałów o najwyższej jakości. To właśnie one wpływają bezpośrednio na trwałość całej konstrukcji.
- Profesjonalnym montaży – aby mieć pewność, że hala stalowa będzie trwałym i dokładnie zmontowanym obiektem, należy korzystać wyłącznie z usług tych firm, których pracownicy mają odpowiednie kwalifikacje, przez co są specjalistami w tym, co robią. Da to pewność dobrze przeprowadzonej inwestycji.
- Wykorzystanie elementów odpornych na działanie czynników atmosferycznych – ze względu na to, że tego typu budynki narażone są na działanie opadów atmosferycznych oraz wahania temperatur, niezbędnym jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie. Dlatego też np. na elementach nośnych, pokryciach dachowych lub okładzinach ściennych wykonywane są specjalne powłoki. W ten sposób unikniemy matowienia i korozji.