Chmura to jeden z trendów, w świecie szeroko pojmowanego IT, który rozwija się w zawrotnym tempie. Już dziś możemy zauważyć jak zmienia nasze życie. Czym jest chmura?

Pojęcie chmura możemy definiować na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest chmura obliczeniowa, drugą definicją chmury jest chmura w pojęciu przestrzeni publicznej lub dyski w chmurze. Przestrzeń dyskową posiadamy chociażby zakładając konto google. Możemy tam przechowywać nasze zdjęcia czy inne prywatne pliki.  Jak możemy zauważyć wszyscy najwięksi giganci mocno inwestują w tego typu technologie. Jednym z takich gigantów jest chociażby Autodesk. Producent specjalistycznego oprogramowania dla inżynierów. Inżynier dzięki przestrzeni chmurowej ma dostęp do swoich projektów z każdego miejsca na ziemi bez potrzeby noszenia fizycznego dysku zewnętrznego. Wystarczy założyć konto na stronie tego producenta i otrzymujemy dostęp do przestrzeni chmurowej w której możemy zamieszczać nasze pliki. Aby zwiększyć pojemność naszego dysku w chmurze wystarczy zakupić oprogramowanie, na przykład u dystrybutora tego typu programów AEC Design. Czy to wszystko co możemy uzyskać dzięki chmurze?

Najwięksi potentaci oprócz przestrzeni na pliki udostępniają również swoje moce obliczeniowe dzięki takiemu rozwiązaniu firma może zaoszczędzić pieniądze ponieważ nie musi zakupywać sprzętu komputerowego którego koszt liczymy w tysiącach. Właśnie tutaj możemy zauważyć usługi chmurowe. Wspomniany wcześniej Autodesk umożliwia wykonanie skomplikowanych obliczeń konstrukcyjnych przez wykorzystanie narzędzia Sim360. Dodatkową opcją jest chociażby możliwość współpracy między kontrahentami. Dzięki funkcjonalności viewer360. Inżynier jest w stanie bez wychodzenia z biura skontaktować się z odbiorcą projektowanej przez niego konstrukcji i omówić problemy. Każde poruszenie projektem, obrócenie go w jakąkolwiek stronę będzie widoczne na komputerze odbiorcy. Co najciekawsze odbiorca może również poruszać modelem 3D i zgłaszać swoje uwagi pokazując inżynierowi co mu się nie podoba. Autodesk jest w trakcie tworzenia całej platformy o nazwie Fusion, która pozwala na pracę kilku konstruktorów w czasie rzeczywistym. Zarządzanie powstającą dokumentacją oraz obiegiem tej dokumentacji. A w chwili obecnej możemy zauważyć coś takiego jak Fusion Production, co pozwala na zarządzanie produkcją w firmie. Więcej informacji można uzyskać u dystrybutora AEC Design.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here