Wiele osób szuka rozwiązania, które pozwala połączyć pracę z zawodową, z większą ilością wolnego czasu. Praca zdalna teoretycznie daje takie możliwości i niemała liczba zainteresowanych podejmuje decyzję, by zrezygnować z pracy na etacie. Wybrać życie wolnego strzelca, który dla ogółu, nie znającego tej formy pracy od środka, jest osobą wolną, szczęśliwą i dobrze zarabiającą. Niestety prawda jest odmienną i choć można w ten sposób zarabiać na życie, robić to, co się kocha, to nie uniknie się codziennych trudów, z którymi z kolei nie muszą zmagać się „etatowcy”.

Wolny, ale nie do końca

Na zasadzie freelancingu bardzo często pracują copywriterzy. Oczywiście jest i opcja pracy na etat, jednak to właśnie forma zdalnego wykonywania swoich obowiązków, staje się tak zachęcającą. Nie trzeba wstawać skoro świt, jeśli nie ma się na to ochoty, a kolejne zlecenia można realizować w dowolnym czasie, byleby zdążyć w wyznaczonym terminie. Jeśli działa się na własny rachunek, nie ma się już nikogo nad sobą. Copywriter sam ustala swoje priorytety, negocjuje ceny, a jeśli dane zlecenie mu nie odpowiada, nie ma obowiązku takowego przyjąć. Taki obrazek zachęca, choć realnie nie jest tak różowo, jak wydaje się w pierwszej chwili.

To wszystko, co wygląda na takie ładne, piękne i proste, pociąga za sobą całe mnóstwo trudów, z jakimi trzeba się zmierzyć na co dzień. Pozytywnym aspektem jest jednak to, że jeśli nie brakuje nam samodyscypliny, ambicji, chęci nauki i podejmowania wyzwań, a formalności i cała reszta związana z tego typu formą pracy nie przeraża, to można zarobić nierzadko zdecydowanie więcej niż na etacie.

Trudy dnia codziennego

Brak szefa dla copywritera oznacza, że sam musi sobie zorganizować pracę, ale i ją zapewnić. Poszukiwanie zleceń i klientów to codzienność. Czas poświęcony na te działania zajmuje sporo miejsca każdego dnia, a nie jest płatnym. Podobnie, jak i konieczność dopilnowania wszystkich formalności, spraw związanych z księgowością, wypłatami, jeśli zatrudnia się kolejnych pracowników. Nawet zatrudnienie księgowej czy też korzystanie z usług biura rachunkowego nie daje możliwości całkowitego odcięcia się od spraw księgowych. W końcu płatności, formalności i pilnowanie terminów to kwestia zachowania stabilności oraz płynności finansowej.

Finanse mogą stanowić przeszkodę w tym aspekcie, że tak naprawdę nigdy nie wiadomo ile ich będzie. Jak dużo uda się zarobić w kolejnym miesiącu. Stałe zlecenia mają to do siebie, że niestety mogą się urwać z dnia na dzień, a stali klienci nie będą się wahać, gdy na rynku znajdą lepszą ofertę.

Z finansami jest również ten problem, że nie ma zarobku, gdy się nie pracuje. To wciąż praca wykonywana w formie zadaniowej. Ostatecznie urlop czy wolny dzień, który w teorii można sobie zrobić kiedy się zechce, w praktyce kosztuje brak zarobku. Podobny problem tyczy się chorób czy innych zdarzeń losowych, kiedy to zachodzi niemożność pracy.

Stawki i terminy

Problemy, z jakimi zmaga się każdy copywriter w swojej pracy, to ustalanie stawek, negocjacje czy terminy realizacji. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem są indywidualne ustalenia z każdym klientem. Nie da się jednak wykluczyć sytuacji, kiedy to liczba zleceń nałoży się na siebie i praca z pewnością nie skończy się po standardowych 8 godzinach w ciągu doby. Do tego rynek jest na tyle nasycony, a wahania stawek tak duże, że trafienie w gusta i przede wszystkim potrzeby każdego klienta, jest niemożliwe.

Copywriter na początek

Copywriter, który dopiero zaczyna swoją przygodę z pisaniem, ale chce rozwijać się w tym kierunku, na początek dobrze jest, by znalazł swoje miejsce w sieci. Miejsce, gdzie będzie mógł budować doświadczenie, portfolio i bazę klientów. Miejsce, które pozwoli mu poznać każdy aspekt związany z pracą wolnego strzelca. Zarówno ten pozytywny, jak i negatywny.

To nie jest tak, że się nie da, bo zbyt wiele kłód jest rzucanych pod nogi. Każda praca i branża ma swoje wady oraz zalety. Wolny strzelec musi być zdyscyplinowany, dobrze zorganizowany, kontaktowy i pewny siebie. Pewny również tego, co chce robić i jaki kierunek go interesuje. Gdy do tego nie brak mu świadomości, a przede wszystkim chęci, by nieustannie się uczyć, rynek z pewnością szybko go pochłonie i pozwoli uzyskać pożądany poziom zarobków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here