Front End Developer to zawód coraz bardziej pożądany w sektorze IT. Wynika to głównie z dynamicznego rozwoju technologicznego, który przekłada się na zwiększone zapotrzebowanie na osoby tworzące oraz obsługujące różne rozwiązania. Front End Developer zajmuje się w głównej mierze wizualną częścią projektu współpracującą z tym, co dzieje się po stronie serwera – Back Endu. Poniżej przedstawione zostanie 8 umiejętności, które wymagane są od specjalistów zajmujących się Front Endem.

1.  HTML

Pierwszą umiejętnością, bez której nie można nazwać siebie Front End Developerem to z pewnością kodowanie w HTML. Język ten odpowiada za strukturę strony i jest pewnego rodzaju szkieletem każdej strony internetowej, sklepu internetowego, czy aplikacji webowej.

Front End Developer musi posiadać wiedzę w zakresie różnego rodzaju znaczników np. depracted oraz Document Object Model (DOM). Powinien również znać obecne standardy kodowania w HTML ustanowione przez W3C.

2.  CSS

Cascadin Style Sheets to język służący do nadawania wyglądu stron internetowych. Obecnie tak jak w przypadku HTML-a, nie można nazwać siebie Front End Developerem nie znając CSS-a.

Style można tworzyć samemu, jednak bardzo często korzysta się z gotowych bibliotek m.in. Bootstrapa, który również częściowo odciąża Front End Developera z dostosowywania strony do urządzeń mobilnych.

3.  jQuery

jQuery to biblioteka stworzona pod język JavaScript, dzięki której można uzyskać ciekawe efekty animacyjne i wizualne bez większej utraty wydajności strony. Dodatkowo skrypty jQuery nie wymagają zmian w kodzie HTML.

Dzięki temu rozwiązaniu można bardzo mocno uprościć realizację wielu projektów. Za pomocą jQuery można stworzyć m.in. galerie zdjęć, slidery,

4.  JavaScript

Umiejętność posługiwania się JavaScriptem jest coraz bardziej pożądaną w sektorze IT. Wszystko za sprawą dynamicznego rozwoju różnego rodzaju aplikacji oraz powszechniejsze wykorzystywanie tego języka.

JavaScript cechuje się ogromnymi możliwościami oraz wysoką wydajnością. Dodatkowo dostęp do wiedzy jest bardzo ułatwiony – w internecie znajduje się mnóstwo kursów na każdym poziomie. Rozbudowana społeczność na forach internetowych lub grupach skutkuje tym, że odpowiedzi na nurtujące nas pytania można otrzymać w bardzo krótkim czasie.

5.  CMS

Ze względu na specyfikę branży IT i jej dynamikę, umiejętność obsługi Systemów Zarządzania Treścią (CMS) to duży atut każdego Front End Developera.

Istnieje wiele CMS o różnym przeznaczeniu. Najpopularniejszym jest obecnie WordPress, który można wykorzystywać zarówno do tworzenia stron wizytówkowych, jak i blogów czy sklepów internetowych. Do tych ostatnich można użyć również takich systemów jak Magento, Prestashop, czy wiele innych.

6.  Znajomość systemów kontroli wersji

Zdarza się, że podczas programowania znienacka ujrzy się na monitorze błąd. System kontroli wersji to sposób na szybkie zweryfikowanie źródła takiej sytuacji. Ponadto daje możliwość współdzielenia kodu z innymi programistami.

7.  Umiejętność pracy w zespole

W poprzednich podpunktach znajdowały się tzw. “umiejętności twarde”, czyli takie dzięki którym programista może mówić o sobie, że jest Front End Developerem. Niemniej ważne są jednak kompetencje miękkie, do których zalicza się umiejętność pracy w zespole.

Wiele projektów wymaga bowiem współpracy nie tylko programistów, lecz osób odpowiedzialnych za pozycjonowanie, grafików, social media managerów i wielu innych. Umiejętność komunikacji z współpracownikami odpowiada w dużej części za sukces całej firmy, dlatego pracodawcy bardzo często oczekują od kandydatów odpowiednich kompetencji interpersonalnych.

8.  Znajomość języka angielskiego

Coraz częściej można zauważyć, że wymaganiem firm z sektora IT jest dobra znajomość języka angielskiego. Wynika to z faktu, że branża ta charakteryzuje się możliwością pracy zdalnej, a co za tym idzie – wiele projektów może dotyczyć rynku zagranicznego.

Znajomość języka angielskiego jest również niezwykle przydatna do czytania dokumentacji technicznych w innych językach, z którymi spotyka się każdy programista w swojej codziennej pracy.

Źródło: TeamQuest.pl – Praca w IT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here