Efektywny, zmotywowany zespół to dla firmy prawdziwy skarb. Co jednak, jeśli motywacja pracowników pozostawia wiele do życzenia, a skuteczność działań zespołu spada w zastraszającym tempie? Na szczęście, zarówno efektywność, jak i wydajność teamu można skutecznie budować. W jaki sposób? Sprawdźmy.

Jeśli chcesz, by Twoi pracownicy byli dobrze zmotywowani, zacznij od… siebie. Wymagając czegoś od innych, powinieneś być dla nich najlepszym przykładem. Czy Twój team widzi, jak bardzo angażują Cię codzienne czynności? Czy każdego dnia dajesz z siebie wszystko? Czy jesteś szczerze zainteresowany tym, co robisz? Jeśli wykonujesz swoje zadania tylko dlatego, że musisz, spełniając wymagania swoich przełożonych, nie będziesz wiarygodny dla swoich ludzi.

A to przełoży się również na ich postawę

Zadbaj o dobrą komunikację

Aby  członkowie Twojego zespołu pracowali efektywnie, pozwól im komunikować swoje potrzeby, sugestie i przemyślenia. Autorytarny manager, zamknięty na opinie swoich współpracowników nigdy nie będzie dobrym źródłem motywacji i inspiracji.

Przed realizacją każdego nowego projektu zorganizuj robocze spotkanie. Jego celem powinno być jasne określenie celu projektu, przedyskutowanie nowej sytuacji oraz rozdzielenie obowiązków.

Pamiętaj, aby maksymalnie dostosować role do predyspozycji i umiejętności poszczególnych osób. Pracownik, który robi to, co lubi będzie wykonywał swoje zadania z większą przyjemnością i… zdecydowanie skuteczniej.

Zadbaj również o możliwość przeprowadzenia indywidualnych spotkań z poszczególnymi członkami zespołu. Powinny być one poświęcone wyznaczeniu priorytetów oraz określeniu oczekiwań w poszczególnych rolach. Dzięki jasnej komunikacji pracownicy będą wiedzieli czego od nich oczekujesz oraz na jakich zadaniach powinni skupić się najbardziej.

Pamiętaj o informacji zwrotnej

Podstawą skutecznego zarządzania jest udzielanie pracownikom informacji zwrotnej, zwanej w korporacyjnym slangu „feedbackiem”. Nie chodzi tu jednak o to, aby krytykować ich działania czy wytykać błędy. Celem feedbacku jest przekazanie cennych uwag, które pomogą pracownikowi jeszcze lepiej zmierzyć się z codziennymi wyzwaniami i skuteczniej wykonywać codzienne obowiązki.

Doceniaj

Wielu pracowników narzeka na to, że ich zwierzchnicy widzą jedynie pomyłki i potknięcia, nie dostrzegając sukcesów. Taka postawa managerów to pierwszy krok do zmniejszenia motywacji i  zespołu. „Skoro mój szef nie dostrzega mojego zaangażowania, po co mam się starać?”

Jeśli chcesz uniknąć takiego scenariusza, nie popełniaj tego samego błędu.

Możesz być pewien, że docenienie nawet drobnych sukcesów może przełożyć się na zmianę postawy pracownika o 180 stopni.

Jeśli wspominasz o sukcesie teamu, nie zapomnij wyróżnić tych, którzy przyczynili się do niego najbardziej. Dla najlepszych graczy nieustanne słuchanie o grupowym wysiłku, który przełożył się na sukces może być bardzo demotywujące.

Przedstaw jasny program premii i awansów

Zwłaszcza dla nowych pracowników, jasne i przejrzyste zasady dotyczące premii i awansów mogą być skuteczną motywacją, aby osiągać jak najlepsze wyniki. Właśnie dlatego warto „na wejściu” przedstawić „świeżakom” politykę firmy w tym zakresie.

Nie mniej ważne od klarownego jej przedstawienia jest też konsekwentne trzymanie się jej zasad.

Pokaż, że dbasz o swój zespół

Dobry manager powinien stać na czele swojego zespołu, wspierać  pracowników w rozwiązywaniu zawodowych problemów i dbać o ich potrzeby. Również te zupełnie przyziemne, takie jak na przykład możliwość wyjścia na lunch i zjedzenia ciepłego, pełnowartościowego posiłku.

Jeśli chcesz otoczyć swój zespół należytą troską, sięgnij po karty Lunch Pass Sodexo.

Karta Lunch Pass to nowoczesny sposób na dofinansowanie posiłków dla pracowników. Dzięki kartom będą mogli swobodnie wybierać miejsce, porę, a także rodzaju posiłku.

Dzięki kartom Lunch Pass Sodexo zwiększysz wydajność, zaangażowanie oraz lojalności pracowników. A to przełoży się na poprawę satysfakcji z wykonywanych obowiązków i biznesowy sukces Twoje firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here