Wysokość kwoty wolnej od podatku w Polsce i innych państwach

Kwota wolna od podatku, to jest kwota dochodu, którego uzyskanie nie powoduje konieczności zapłaty podatku dochodowego. Obecnie obowiązująca kwota wolna dla podatników przygotowujących rozliczenie PIT na zasadach ogólnych wynosi 3091 PLN. W Polsce kwota bez podatku w tej wysokości obowiązuje już od paru lat i będzie obowiązywać w 2017 roku według stawek podatkowych na ten rok.

 Ustalony w ustawie limit to ostateczna kwota dochodu, a więc po odliczeniu wszystkich przysługujących podatnikowi ulg oraz kosztów uzyskania przychodu. Kwota podatku, którego nie zapłacimy, obliczana na podstawie 18-procentowego progu podatkowego, nie może wynieść więcej niż 556,02 zł. Podatku nie zapłacą osoby, których cały dochód nie przekracza kwoty wolnej, czyli 3091 PLN..

Jeśli jest od niej wyższy, to płacimy podatek od nadwyżki ponad tę kwotę. Po zakończeniu roku podatkowego 2016, od drugiego dnia stycznia, rozpocznie się czas na rozliczanie PIT 2017. Podczas wypełniania PIT 2017 online, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę zmiany które wprowadzono  w wyniku nowelizacji prawa podatkowego. Od 2016 roku w ustawie o PIT obowiązują zmiany wprowadzone kilkunastoma ustawami nowelizującymi. Z początkiem roku weszły w życie m.in. nowe przepisy związane z dochodami wolnymi od podatku. Ministerstwo Finansów zaproponowało wprowadzenie już od 2017 roku podwyższonej kwoty wolnej dla płatników podatku PIT, która będzie korzystna dla około 3 milionów najmniej zarabiających osób.  Około 21 milionów podatników przy rozliczeniu PIT 2017 nie odczuje żadnej zmiany. Nie zapłacą podatku od dochodów osoby, które wykażą dochód na poziomie minimum egzystencji. (treść opracowano korzystając z zasobów www.pitax.pl). Wspomniana nowelizacja wprowadza także zmiany które będą dotyczyły bardzo wąskiej grupy podatników. Wprowadzono możliwości odliczeń z tytułu ulgi na działalność badawczo-rozwojową dla osób prowadzących działalność gospodarczą, a także osób rozliczających dochód ze sprzedaży wyprodukowanych przez siebie produktów roślinnych i zwierzęcych.

Obowiązująca w Polsce kwota wolna od podatku jest bardzo niska w porównaniu z kwotami niepodlegającymi opodatkowaniu w innych krajach Unii Europejskiej i nie tylko. Sprawą wysokości kwoty wolnej od podatku zajął się Trybunał Konstytucyjny ,który uznał przepisy ustalające kwotę zwolnioną z podatku na poziomie 3091 zł za niezgodne z polską konstytucją. Swoje orzeczenie TK uzasadniał podając wysokość minimum egzystencji w Polsce, określone przez Polskie prawo na poziomie 6504 zł rocznie. Kwota wolna nie powinna być niższa od tego minimum. Darmowy PIT online uwzględnia kwoty wolne od podatku. Wpisując do przeglądarki internetowej na przykład jedną z fraz: e pity, PIT online, PIT 2017 online w łatwy, bezpieczny a przede wszystkim szybki sposób poradzimy sobie z rocznym rozliczeniem naszych podatków. Kwota wolna od podatku obowiązuje w większości systemów podatkowych we wszystkich krajach. Wysokość tej kwoty różni się bardzo w poszczególnych krajach. Dla przykładu: w Europie kwoty zwolnione z podatku dochodowego wynoszą od zera w Bułgarii i na Węgrzech, poprzez Polskę 738 euro, Niemcy 8130 euro  Aż do 19500 Euro na Cyprze.

Poza Europą, np. w Kolumbii, w przeliczeniu na złotówki kwota wolna od podatku wynosi 45 172 zł, w Brazylii ok. 28 000 zł, w RPA ok 20 000 zł. Kwota zwolniona od podatku znacząco wpływa na ostateczną wysokość podatku dochodowego. Im jest wyższa, tym mniej podatku odprowadzimy do fiskusa, a co za tym idzie, więcej naszych dochodów pozostanie w naszej kieszeni.

Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych wybrał rozliczenia PIT przez system PITax.pl Łatwe podatki jako najlepszy program do rozliczania pitów, który wspiera organizacje pozarządowe w zbiórce 1% podatku dochodowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here