Obywatele Polski są zobowiązani do wyrobienia wizy przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych lub Australii. W obu krajach wymaga się posiadania dokumentu, lecz w każdym z nich inaczej przebiega proces jego wydawania. Sprawdź, jak uzyskać wizę do USA i Australii.
Aby wyjechać z Polski do Stanów Zjednoczonych lub Australii, należy dopełnić obowiązku posiadania wizy. Bez niej niemożliwe jest przekroczenie granicy oraz wjechanie na teren obu krajów bez względu na to, jaki jest cel podróży. Dowiedz się, jak przebiega proces wyrabiania wizy do USA i Australii.
Wiza do USA – jak ją otrzymać?
Wiza do USA jest wydawana na podstawie promesy wizowej po przylocie do Stanów Zjednoczonych. Promesę można uzyskać do paszportów biometrycznych i nie biometrycznych. W celach turystycznych wydaje się ją zwykle na 10 lat z możliwością wielokrotnego przekraczania granicy. Wiza na granicy jest natomiast wydawana na 180 dni, jednak urzędnik może wydać ją na czas krótszy według własnego uznania. Zgodnie z prawem, USA należy opuścić najpóźniej w ostatnim dniu ważności promesy niezbędnej do uzyskania wizy. Promesę otrzymuje się osobiście od konsula, a z obowiązku stawienia się w jego gabinecie zwolnione są wyłącznie osoby powyżej 80. roku życia oraz dzieci do 14. roku życia. Ze względu na to, że uzyskanie wizy do USA zajmuje sporo czasu i wymaga zbierania różnych dokumentów, w przypadku starań o wydanie promesy przydaje się pośrednictwo wizowe. Dowiedz się więcej o wizach do USA na https://www.serwiskonsularny.pl/wizy-do-usa/.
Wiza do Australii – co trzeba zrobić, by ją wyrobić?
Wiza do Australii jest obecnie wydawana Polakom przez Ambasadę Australii w Berlinie, dlatego pośrednictwo wizowe i pomoc zapewniana przez https://www.serwiskonsularny.pl/ jest często niezbędna, by uzyskać dokument wymagany podczas podróży. Na https://www.serwiskonsularny.pl/wizy-do-australii/ można otrzymać elektroniczną wizę do Australii, jednak gdy jest się zmuszonym do złożenia papierowego wniosku, konieczne jest odbycie podróży do Berlina. Wiza do Australii jest wydawana w formie elektronicznej. W celach turystycznych i biznesowych pozyskuje się wizę E-VISITOR SUBCLASS 651, natomiast w przypadku wyjazdu do pracy na okres do 90 dni niezbędna jest wiza TEMPORARY WORK (SHORT STAY) SUBCLASS 400. Wiza TEMPORARY WORK (SKILLED) SUBCLASS 457 jest wydawana na zaroszenie, a wiza MCV SUBCLASS 988 jest przyznawana marynarzom, którzy do Australii docierają drogą lotniczą.