Wiele zakładów produkcyjnych nie może sobie pozwolić na przestoje w pracy. W takim przypadku potrzebują przede wszystkim odpowiedniego partnera, który wesprze ich działania i zadba o odpowiedni stan maszyn. Utrzymanie ruchu ma szczególne znaczenie w przypadku urządzeń wykorzystujących hydraulikę siłową. Od sprawności układu zależy nie tylko efektywność produkcji, ale również bezpieczeństwo pracowników. Nawet pozornie drobne uszkodzenia mogą przełożyć się na bardzo duże straty. W każdym przypadku lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Warto powierzyć wobec tego te zadania sprawdzonej i zaufanej firmie, która świadczy pełen zakres usług związanych nie tylko z utrzymaniem ruchu, ale również serwisem układów hydraulicznych.

Utrzymanie ruchu – czym właściwie jest?

Sformułowanie „utrzymanie ruchu” jest oczywiste i łatwe do rozszyfrowania. Jednak w rzeczywistości opisuje cały szereg działań podejmowanych w celu zapewnienia ciągłości produkcji i wyeliminowania ryzyka wystąpienia nieoczekiwanych przestojów. UR przede wszystkim skupia się na podjęciu działań, eliminujących ryzyko pojawienia się usterek. Aby było to możliwe, najpierw należy przeprowadzić audyt stanu technicznego wszystkich maszyn. Pozwoli to na ocenę elementów, które wymagają remontu lub wymiany. Należy pamiętać, że w przypadku układów hydraulicznych znaczenie ma najmniej wytrzymały detal. Często warto przeprowadzić regenerację siłowników hydraulicznych. Niezwykle ważnym aspektem jest również przeprowadzanie serwisu oleju i monitorowanie jego jakości. Większość działań można wykonać bezpośrednio na miejscu, bez konieczności zatrzymywania prac. Po pierwszym audycie należy przeprowadzać regularne przeglądy, których celem jest wychwycenie nieprawidłowości na jak najwcześniejszym stadium. Kluczową kwestią jest także utrzymanie przewodów hydraulicznych w odpowiedniej formie. Nie jest to możliwe bez ich znakowania. W dobie informatyzacji warto powierzyć to profesjonalnej firmie, która stworzy indywidualną bazę danych, zawierającą wszystkie parametry wykorzystywanych przewodów hydraulicznych. W przypadku wystąpienia usterki bądź konieczności wymiany, maksymalnie skróci to czas niezbędny na przywrócenie urządzenia do pełnej sprawności. Niemniej ważne jest odpowiednie zakucie przewodów. Serwisant powinien mieć możliwość przeprowadzania go bezpośrednio w miejscu pracy.

Co daje skorzystanie z usługi utrzymania ruchu?

Wybór zewnętrznej firmy, zajmującej się kwestią utrzymania ruchu, to gwarancja zachowania ciągłości produkcji, a w przypadku wystąpienia poważniejszych usterek – ograniczenia do absolutnego minimum czasu potrzebnego na przywrócenie wszystkich maszyn do pełnej sprawności. To nie tylko kwestia ekonomiczna. Przede wszystkim ma wpływ na bezpieczeństwo pracy. Niesprawne układy hydrauliczne mogą stanowić duże zagrożenie dla pracujących w ich pobliżu osób. Doświadczeni monterzy zadbają o właściwą pracę wszystkich urządzeń, a w przypadku awarii służą pomocą przez całą dobę. Dzięki takiemu rozwiązaniu dobór zamienników i wymiana uszkodzonych elementów przebiega szybko i bezpiecznie, a to fundamenty każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego.

Artykuł został przygotowany przez firmę Fluiconnecto z Gliwic oferującą komponenty hydrauliki siłowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here