Posadzki żywiczne od lat stosuje się jako powierzchnie w obiektach przemysłowych: halach produkcyjnych i wystawowych, magazynach czy sklepach. Ponieważ mają wiele zalet, coraz częściej pojawiają się również w domach – nie tylko w kotłowniach, garażach i pralniach, ale też salonach albo kuchniach.

Niezniszczalne?

Twarde i wytrzymałe posadzki żywiczne uznaje się niemal za niezniszczalne, dlatego tak często wykorzystuje się je w przemyśle. Przede wszystkim są odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne – nawet jeśli coś ciężkiego spadnie na podłogę z żywicy, uderzenie nie pozostawi na niej śladu. Nie ulegają również szkodliwemu działaniu substancji chemicznych, wilgoci czy promieni UV, nie odbarwiają się i nie odkształcają. Łatwo utrzymać je w czystości – są antyelektrostatyczne, więc nie przyciągają kurzu i zanieczyszczeń.

Atrakcyjne wizualnie

Posadzki tego typu dobrze prezentują się wizualnie. Wylewane są bezspoinowo, układając się w jednolite powierzchnie, dlatego pasują do nowoczesnych wnętrz o charakterze industrialnym. Tworzy się z nich jednokolorową gładź lub formuje w fantazyjne, wielobarwne wzory. Pod posadzki żywiczne można również położyć ogrzewanie podłogowe, co sprawdza się w zastosowaniach domowych.

Żywica epoksydowa i poliuretanowa

Oba rodzaje posadzek zachowują podobne właściwości, przeznaczane bywają jednak do innych rodzajów pomieszczeń. Posadzka żywiczna epoksydowa wykazuje szczególną wytrzymałość wobec działania dużych obciążeń, stosowana jest więc na przykład w magazynach i załadowniach, po których poruszają się samochody ciężarowe. Poliuretanowa natomiast cechuje się wysoką przyczepnością i elastycznością, jest odporniejsza na mechaniczne uderzenia, zarysowania i działanie promieni słonecznych. Sprawdza się jako podłoże garaży i tarasów, w budynkach użyteczności publicznej i przedsiębiorstwach. Z posadzek poliuretanowych korzystają między innymi firmy Oświęcim.

Pomoc fachowców

Wyróżnia się trzy rodzaje posadzek żywicznych, ale tylko jedną z nich, cienkowarstwową, możemy wykonać samodzielnie, betonową wylewkę pokrywając farbą epoksydową. Ponieważ taka posadzka nie jest zbyt gruba (około pół milimetra), nie wykazuje dużej odporności na uszkodzenia i zarysowania – nie stosuje się jej w pomieszczeniach szczególnie eksploatowanych. Posadzki wylewane grubowarstwowe składają się z kilku warstw lakieru podkładowego i nawierzchniowego, są więc bardziej wytrzymałe. Przy intensywnym użyciu mogą jednak nieco matowieć. Największą trwałość wykazują posadzki grubowarstwowe kwarcowe – powstają po zatopieniu piasku w żywicy.

Przed wykonaniem posadzki żywicznej należy bardzo dokładnie oczyścić i wypoziomować podłoże, które znajdzie się pod nią. Ponieważ podłogę tworzy się warstwami, prace trwać mogą nawet kilka dni – każda warstwa, przed nałożeniem kolejnej, musi dobrze wyschnąć. Aby posadzka żywiczna spełniała swoje funkcje przez lata, wykonać ją powinna firma dysponująca odpowiednimi narzędziami i materiałami, a przede wszystkim wiedzą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here