Szafki rack

Szafki rack to specjalne systemy przechowywania, zaprojektowane pod kątem potrzeb sprzętu informatycznego. W rezultacie, szafki rack są wykorzystywane w rozmaitych serwerowniach, bazach danych oraz wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba osłonięcia sprzętu komputerowego. Poniżej przyglądamy się szafkom rack z bliska – dokonujemy przeglądu ich najważniejszych funkcji oraz zastosowań, a także podpowiadamy jak działają i gdzie oraz dlaczego warto się w nie zaopatrzyć.

Szafki rack – zastosowania i specyfikacja

W dużym uproszczeniu i skrócie można stwierdzić, że szafki rack to po prostu szafki teleinformatyczne lub serwerowe. Za ich pomocą możesz zorganizować rozmieszczenie sprzętu informatycznego na wybranej przestrzeni. Służą do przechowywania sprzętu informatycznego, urządzeń sieciowych, generatorów, switchów oraz innego oprzyrządowania stosowanego przez informatyków.

Wyjątkową cechą szafek rock są jednak ich ustandaryzowane parametry. Szafki takie muszą spełniać określone normy konstrukcyjne, które zostały ustalone pod kątem zabezpieczania sprzętu elektronicznego. Kluczowy jest między innymi system mocowania, stosowany w szafkach typu rack. Składa się on z trzech lub czterech par belek rackowych. Ponadto, szafki wykonane są z wytrzymałej blachy stalowej oraz wyposażone w system wentylacyjny.

Od przodu, szafki rack wyposażone są w przeszkloną osłonę, co pozwala na monitorowanie zachowania kontrolek na obudowie komputerów. Często, do szafek rack stosuje się dodatkowo specjalne systemy prowadnic, szyn, profili lub przepustów kablowych.

Szafki rack – dostępne i polecane rodzaje

Szafki rack można nabyć w kilku wersjach. Najważniejszy podział to szafki wiszące oraz stojące. Pierwsze z nich, montowane są na ścianie, co pozwala zaoszczędzić wolnej przestrzeni. Są to szafki wybierane nie tylko do pracy w serwerowni, ale również do osłaniania sprzętu komputerowego wykorzystywanego w innych miejscach. Pojawiają się na recepcjach hotelowych, w punktach informacji, punktach obsługi klienta – wszędzie tam, gdzie korzysta się ze sprzętu informatycznego oraz pojawia się potrzeba jego osłonięcia.  

Szafki stojące zajmują nieco więcej miejsca, ale są nie mniej komfortowe w codziennym wykorzystaniu. Ich zaletą jest fakt, że mogą posiadać zarówno stabilne nóżki jak i kółka. To ostatnie rozwiązanie jest wykorzystywane wtedy, gdy pojawia się potrzeba transportu danej szafki w obrębie tego samego pomieszczenia. Warto przy tym podkreślić, że maksymalne dopuszczalne obciążenie w przypadku szafek stojących jest większe niż w przypadku ich wiszących odpowiedników. Na stronie: https://unotel.pl/ możesz zaopatrzyć się w szafki zdolne wytrzymać obciążenie rzędu 1000 kg.

Ponadto, szafki stojące są łatwiejsze w czasie aranżowania danego pomieszczenia oraz pozwalają na ich dość swobodną rozbudowę, poprzez dołączenie wybranych segmentów. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że projektowanie przestrzeni serwerowni polega w pierwszej kolejności na jej zagospodarowaniu przy użyciu szafek rack.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here