Świadomość tego, że zapotrzebowanie na logistyków rośnie, sprawia, że coraz więcej osób poważnie zastanawia się nad tym, czy nie obrać właśnie tej ścieżki kariery. Osoby stojące przed wyborem studiów rozważają zdobycie wykształcenia oraz umiejętności właśnie w tym obszarze. Korzyści jakie płyną z podjęcia pracy w tym zawodzie jest naprawdę wiele. Oprócz tego, że jest on przyszłościowy, daje szanse na wysokie zarobki. Co więcej, jeśli jest to coś co lubisz, będziesz miał satysfakcję z wykonywanej pracy. Logistyka sama w sobie jest przede wszystkim procesem, który obejmuje planowanie, realizację i kontrolę przepływu towarów. Zarządzanie logistyką magazynową jest jednym z najpowszechniejszych obszarów, który przychodzi nam na myśl zastanawiając się co robi logistyk. Natomiast możemy wyróżnić wiele płaszczyzn, które różnią się charakterem wykonywanych obowiązków. Oferowane są rozmaite stanowiska, tak więc może on zajmować na przykład obsługą klientów, kontrolowaniem zapasów, transportem czy samą kwestią składowania towarów. Pamiętajmy o tym, że zawód ten nie jest dla wszystkich i warto wcześniej zweryfikować czy będzie to dla nas odpowiednia ścieżka kariery.
Kto może zostać logistykiem?
Wyraźnie widoczna tendencja wzrostu zapotrzebowania na logistyków determinuje decyzje wielu młodych osób. Chcąc rozwijać się w kierunku, który należy do jednych z bardziej przyszłościowych, postanawiają wybrać studia, które ich do tego przygotują. Motywacją jest gwarancja pracy w przyszłości oraz niemałe zarobki, które można uzyskać. Jednak nie powinny być to dla nas kluczowe czynniki, na których podstawie podejmiemy ostateczną decyzję. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to praca dla każdego. Tak jak w sporej części zawodów, tak i tu, należy wykazywać konkretne cechy charakteru i uwarunkowania, które pozwolą nam swobodnie rozwijać się w tym kierunku. Tylko w taki sposób sprawimy, że praca będzie efektywna, a co najważniejsze będziemy wykonywać nasze obowiązki z przyjemnością. Na pewno wymaga polubienia się z arkuszem kalkulacyjnym i podstawami rachunkowości. Równocześnie dobrze żebyś nie miał problemów z nawiązywaniem i utrzymywaniem kontaktów, czy to z pracownikami, czy kontrahentami.
Gdzie znajdziesz pracę?
Jeżeli jesteś już pewien, że właśnie to chcesz robić w życiu, a może nawet skończyłeś już studia, warto zastanowić się nad możliwościami, które przed Tobą stoją. Na rynku możesz znaleźć oferty między innymi od firm transportowych, spedycyjnych, centrów logistycznych czy bezpośrednio w konkretnych sklepach zajmujących się sprzedażą online. Jeśli to zarządzanie logistyką magazynową jest ścieżką, która chcesz podążać bez wątpienia nie będziesz miał problemu ze znalezieniem, dopasowanego pod swoje wymagania, miejsca pracy. Decyzja jest tak naprawdę zależna od tego, czego oczekujesz. Pamiętaj, żeby wziąć pod uwagę wielkość i rodzaj firmy oraz samą kulturę organizacyjną. Nie mając określonych wytycznych, warto udać się na praktyki czy staż, które z pewnością są oferowane w ramach Twojego kierunku na studiach. Zorientuj się również jakie są średnie zarobki na konkretnych stanowiskach, tak by otrzymywane wynagrodzenie było dla Ciebie satysfakcjonujące.
Czy w ogóle warto?
Logistyka to obszar, który zaczął dynamicznie i szybko się rozwijać. Tendencja ta wciąż się utrzymuje, dlatego zapotrzebowanie na osoby pracujące w tym zawodzie nieustannie wzrasta. W konsekwencji przekłada się to na korzystną pozycję osób, które zdobyły odpowiednie wykształcenie. Specjaliści są na wagę złota, dlatego wiedząc, że odnajdziesz się w takim środowisku, nie powinieneś wahać się z obraniem tego kierunku. W przyszłości z pewnością będą wyłaniać się kolejne stanowiska pokrewne do tych, które mamy do dyspozycji aktualnie. Jest to ciekawa i angażująca praca, która może przynieść Ci jednocześnie wysoki dochód.