Ręcznie robione mydła

Ręczny wyrób mydła – nawet na skalę przemysłową – jest jak najbardziej możliwy i pozwala tworzyć ładniejsze, skuteczniejsze i wciąż dobrze wycenione mydła. Świetnie nadadzą się one na prezent, ale jak zwykle w przypadku kosmetyków ważniejsze są dwie inne kwestie: jakie składniki mogą się tam pojawiać i co konkretnego się im zawdzięcza.

Mydła na bazie różnych tłuszczów

Podstawowym składnikiem każdego mydła jest odpowiednio dobrany tłuszcz. Mydła ręcznie robione tworzy się często na bazie oliwy z oliwek albo oleju kokosowego. Od tego wyboru zależą właściwości mydła: to, jak się ono pieni, jaki ma zapach i jaką trwałą warstwę ochronną może pozostawiać. Poza tym oczywiście różna struktura i skład bazy tłuszczowej przekładają się na funkcjonalność mydła. Oliwa na przykład wykazuje silne działanie przeciwstarzeniowe, a olej z kokosa wszechstronnie pielęgnuje skórę. Oczywiście nawet najlepsze mydła ręcznie robione nie zastąpią innych kosmetyków, natomiast postawienie na te, które powstają na bazie dobrej jakości tłuszczów, pozwala do minimum zredukować ryzyko podrażnień lub przesuszenia skóry.

Gliceryna dba o skórę

Składnikiem, który pojawia się w wielu ręcznie robionych mydłach, jest glicerol (gliceryna). Z jednej strony jest to dodatek, który używa się po to, żeby mydło pięknie wyglądało i było półprzezroczyste, ale z drugiej, nie można też pominąć skutecznego działania nawilżającego, co jest tym istotniejsze, że czyste chemicznie mydła bardzo często przesuszają skórę i taki dodatek pozwala na lepszą jej pielęgnację i ochronę. Przy okazji mydła glicerynowe są też wyraźnie mniej kruche od tych czystych, a dodatek gliceryny pozwala również na równomierne rozprowadzenie w całej partii produkcyjnej dodatków uszlachetniających, czyli drobinek peelingu albo naturalnych olejków roślinnych.

Duży wybór mydeł pielęgnujących

Chyba najpopularniejszą grupą dodatków są te o działaniu pielęgnującym. Będą chroniły przed nadmiernym wysuszeniem, mogą też koić podrażnienia lub łagodzić delikatne stany zapalne. W tej grupie dodatków warto wspomnieć stosunkowo rzadko stosowaną w mydłach albo bardzo skuteczną alantoinę, znacznie częściej używane olejki roślinne (owocowe i kwiatowe). Bardzo często używanym i naprawdę skutecznym dodatkiem kojącym jest sorbitol, który pozwala uzyskać wrażenie wygładzenia skóry zaraz po zastosowaniu mydła, a przy tym skutecznie łagodzi drobne podrażnienia.

Każdy producent ma swoją gamę dodatków – w większości dziś są to różnego rodzaju surowce roślinne: proszki, olejki i wyciągi, które dobiera się w taki sposób, żeby pozwalały na uzyskanie konkretnego efektu na skórze.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here